Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-725/12-4/KG
z 19 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-725/12-4/KG
Data
2012.10.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja kwartalna
deklaracje
spółki


Istota interpretacji
prawo do składania deklaracji kwartalnych przez spółkę komandytowo – akcyjną, jaka ma zostać utworzona



Wniosek ORD-IN 610 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2012r. (data wpływu 1 sierpnia 2012r.) uzupełnionym w dniu 8 października 2012 r. na wezwanie tut. Organu z dnia 27 września 2012 r. Nr IPPP2/443-725/12-2/KG skutecznie doręczone w dniu 1 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania deklaracji kwartalnych przez spółkę komandytowo – akcyjną, jaka ma zostać utworzona – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania deklaracji kwartalnych przez spółkę komandytowo – akcyjną, jaka ma zostać utworzona.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 8 października 2012 r. na wezwanie tut. Organu z dnia 27 września 2012 r. Nr IPPP2/443-725/12-2/KG skutecznie doręczone w dniu 1 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną — polskim rezydentem podatkowym (dalej również: „Spółka”). Wnioskodawca planuje utworzenie spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA”), w której stanie się akcjonariuszem.

W terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, w którym SKA rozpocznie działalność jako podatnik VAT, SKA złoży zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne.

W dniu 8 października 2012 r. Wnioskodawca uzupełnił złożony wniosek wskazując, iż spółka, która ma zostać utworzona będzie nosić nazwę S. sp. z o.o. Sp. k-a, a planowany adres jej siedziby to W.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy SKA będzie uprawniona do składania kwartalnych deklaracji VAT od pierwszego kwartału rozpoczęcia działalności...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia l997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”), przepisy art. 14k i l4m tej ustawy (dotyczące funkcji ochronnej interpretacji indywidualnych) stosuje się odpowiednio w przypadku „zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki”.

W związku z powyższym Wnioskodawca planujący utworzenie SKA może wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych planowanych działań dla SKA.

Zgodnie z art. 99 Ustawy o VAT:

  • ust. 1. „Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (...)”.
  • ust. 3. „Podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie (10 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności”.

W związku z powyższym SKA, po złożeniu zawiadomienia (VAT-R) o wyborze metody składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne VAT, będzie uprawniona do składania kwartalnych deklaracji VAT od pierwszego kwartału rozpoczęcia działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. jedn. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (w myśl art. 99 ust. 2).

Natomiast zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż prawo rozliczeń w deklaracjach podatkowych składanych za okresy kwartalne zostały ustanowione również dla pozostałych podatników. Ustawodawca na mocy art. 99 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przyznał podatnikom prawo do składania deklaracji kwartalnych pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego w złożonym wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje utworzenia nowej spółki pod nazwą S. TM sp. z o.o. sp. k-a. W terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, w którym SKA rozpocznie działalność jako podatnik VAT, SKA złoży zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne.

Spółka (Wnioskodawca) jako za osoba planującą utworzenie innej spółki (SKA) powzięła wątpliwości odnośnie prawa nowoutworzonej spółki do składania deklaracji kwartalnych od pierwszego kwartału rozpoczęcia działalności.

Analizując powyżej przedstawione okoliczności stwierdzić należy, iż spółka pod nazwą S. sp. z o.o. sp. k-a, jaką ma zamiar utworzyć Wnioskodawca, będzie miała prawo do składania kwartalnych deklaracji podatkowych na mocy art. 99 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług po uprzednim pisemnych zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. jedn. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj