Interpretacja Urzędu Skarbowego w Trzebnicy
PP 443/31/04
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/31/04
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Trzebnicy


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
budynek usługowy
podatek należny
powstanie
składnik majątkowy
środek trwały
towar używany
wydatki na ulepszenie
zbycie
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Spółka cywilna zakończyła działalność i ma wątpliwości, czy powinna płacić podatek VAT od budynku, w którym prowadziła działalność, jeśli po nabyciu dokonała wydatków na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej,przysługiwało jej prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,a budynek był użytkowany w okresie dłuższym niż 5 lat.


Z otrzymanego w dniu 03.06.2004 r. zapytania wynika, iż Firma dokonała zakupu na współwłasność pawilonu handlowego wraz z wyposażeniem i sprzętem jako zorganizowaną część nieruchomości w roku 1995. Wydatki poniesione w tym samym roku na remont pawilonu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym jako wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Obecnie przy rozwiązaniu umowy spółki cywilnej Firma ma wątpliwości czy może zastosować zwolnienie od podatku VAT od tegoż środka trwałego, który do dnia zakończenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej nie był przedmiotem dostawy w myśl przepisu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535), informuje, iż dostawa towarów używanych zwolniona jest od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, (z zastrzeżeniem pkt 10), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Należy jednak zauważyć, że stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy przez towary używane rozumie się w tym wypadku budynki, budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Biorąc pod uwagę zapis art. 43 ust. 6 ustawy, należy zauważyć, iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

    1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Norma tego przepisu, w sytuacji Firmy nie zostaje wypełniona, bowiem obiekt był używany przez Spółkę w okresie dłuższym niż 5 lat. Stanowisko podatnika w zakresie zwolnienia od podatku VAT przedmiotowego towaru, który pozostał na dzień likwidacji spółki jest prawidłowe w świetle wspomnianych wyżej przepisów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy informuje jednocześnie, iż do definicji towaru nowa ustawa o VAT włączyła również grunty, chociaż sam grunt w świetle nowej ustawy nie może być uznany za towar używany.
Przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT mówi, iż „w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Zatem dostawa przedmiotowego budynku wypełnia definicję towaru używanego, w podstawie opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, zatem całość dostawy korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, od dnia 1 stycznia 2004 r. przychód z odpłatnego zbycia składników majątku uprzednio wycofanych z działalności gospodarczej powstaje, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Trafne jest zatem stanowisko wspólników, iż w momencie rozwiązania spółki cywilnej, gdy nieruchomość pozostaje własnością wspólników, nie należy z tego tytułu płacić podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj