Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/GV/I/443-195/04/MP
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/GV/I/443-195/04/MP
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
impreza
nagrody w konkursach
odliczenie podatku od towarów i usług
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Spółka w ramach realizowanej umowy zobowiązana jest do zorganizowania na zlecenie klienta imprezy masowe. W zakresie tych umów spółka zobowiązana została do zakupu nagród, głównie sprzęt sportowy i komputerowy, który następnie przekazywany jest zwycięzcom poszczególnych konkursów i imprez. Po zrealizowaniu poszczególnych czynności Spółka wystawia swojemu zleceniodawcy fakturę za wykonanie zlecenia. Do tej pory spółka odliczała podatek VAT naliczony i następnie podatek odprowadzała na podstawie wystawianej faktury wewnętrznej. W ocenie spółki taki sposób dokumentowania powyższej transakcji powoduje, iż podatek VAT odprowadzony został podwójnie, raz na podstawie faktury wewnętrznej, raz w fakturze wystawianej klientowi/zleceniodawcy. Spółka prosi o weryfikację powyższej sytuacji zarówno na gruncie przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004 r., jak i po tej dacie.


Z przedstawionego przez agencję stanu faktycznego wynika, iż agencja nabywa za własne środki towary, usługi (nagrody) – głównie sprzęt sportowy i komputerowy, które to nagrody przekazuje następnie zwycięzcom poszczególnych konkursów i imprez. Spółka dokonuje zatem nieodpłatnego przekazania poszczególnych towarów i usług stanowiących nagrody dla uczestników konkursu. Po wykonaniu realizowanej umowy wystawiana jest faktura obejmująca w swojej podstawie m.in. całość poniesionych kosztów. Od podstawy tej naliczany jest podatek VAT według podstawowej stawki w wysokości 22%.
Nieodpłatne przekazanie przedmiotowych towarów podlega opodatkowaniu na zasadach określonych odpowiednio w art. 7 ust. 2 cytowanej na wstępie ustawy o VAT.
Zgodnie z zasadą wyrażoną we wspomnianym przepisie, nieodpłatne przekazanie towarów, podlegać będzie opodatkowaniu przy łącznym spełnieniu następujących kryteriów:

  • spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub w części,
  • przekazanie następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W tym kontekście mając na uwadze fakt, iż przekazanie towarów przez spółkę na rzecz zwycięzców konkursów bez wątpienia jest związane z prowadzoną działalnością, zatem zasada określona w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania. Nie istnieje zatem obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i naliczenia podatku, gdyż jak wspomniano wyżej, czynność ta pozostaje nie opodatkowana.
W sensie ekonomicznym czynność realizowana przez spółkę, a więc usługa polegająca na kompleksowej realizacji imprezy, obejmująca także zakup i nieodpłatne przekazanie towarów (nagród) zostanie opodatkowana po jej wykonaniu. Spółka wystawia fakturę na rzecz klienta/zleceniodawcy naliczając podatek według podstawowej stawki podatku 22%.

Na gruncie przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004 r. – ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przedmiot opodatkowania określony został w ramach przepisu art. 2 ustawy, zgodnie z którym opodatkowane zostały m.in. nieodpłatne świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy. Niewątpliwie powyższy przepis obejmował swym zakresem nieodpłatne przekazanie towarów lub usług na potrzeby własnej reprezentacji i/lub własnej reklamy, nawet teoretycznie, przekazanie towarów własnych na potrzeby cudzej reklamy pozostawało poza zakresem regulowanym cytowanym przepisem. Taka czynność mogłaby zostać uznana za darowiznę opodatkowaną zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jednakże w warunkach całkowitej nieodpłatności (art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny), co w opisanej przez spółkę sytuacji nie ma miejsca. Czynność ta realizowana jest jako zobowiązanie wynikające z zawartej umowy cywilno – prawnej, dokonywane w warunkach odpłatności regulowanej po zakończeniu i wypełnieniu postanowień tej umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj