Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych
US-PV/443-04/04
z 1 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PV/443-04/04
Data
2004.07.01



Autor
Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
darowizna
stowarzyszenia
usługi reklamowe
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
1. Czy darowizny rzeczowe i finansowe, przychody uzyskane ze sprzedaży biletów i uzyskane z reklam objęte są podatkiem od towarów i usług?
2. Czy występuje obowiązek składania comiesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług, gdy w praktyce działalność stowarzyszenia ogranicza się do organizowania festiwalu muzyki country i kultur pogranicza w miesiącu sierpniu?


W związku z wniesionym zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych, stosownie do postanowień wynikających z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia:

W złożonym dnia 1.06.2004 r. zapytaniu uzupełnionym własnym stanowiskiem w sprawie 8.06.2004 r. stowarzyszenie zwróciło się o wyjaśnienie następującej kwestii - czy darowizny rzeczowe i finansowe, przychody uzyskane ze sprzedaży biletów i uzyskane z reklam objęte są podatkiem od towarów i usług, czy występuje obowiązek składania comiesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług, gdy w praktyce działalność stowarzyszenia ogranicza się do organizowania festiwalu muzyki country i kultur pogranicza w miesiącu sierpniu.

Stowarzyszenie zgodnie z ustawą z dnia 7.04.1989 r. o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych może prowadzić także działalność gospodarczą. W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stowarzyszenie prowadząc samodzielnie działalność gospodarczą, niezależnie od jej wyników, może być podatnikiem podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Darowizny środków pieniężnych (finansowe) jak też darowizny składników majątkowych (darowizny rzeczowe) otrzymywane przez stowarzyszenie w wyniku dokonania na jego rzecz darowizn (w prawidłowym tego pojęcia znaczeniu) u obdarowanego nie spowodują żadnych konsekwencji w zakresie podatku od towarów i usług. Otrzymanie darowizny nie jest wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie świadczy również usługi w zakresie organizacji imprez koncertowych. Tego typu usługi jako zwolnione od podatku od towarów i usług zostały wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy (usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych...). Z powyższego zwolnienia wyłączono wstępy na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe). Przedmiotowe usługi wymienione zostały w poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7-procentowej.

Udzielając odpowiedzi na zapytanie dotyczące darowizny niezbędne jest wyjaśnienie pewnej istotnej kwestii: otóż jeśli stowarzyszenie otrzymuje środki pieniężne (lub inne składniki majątkowe) w zamian za reklamę świadczoną na rzecz podmiotu wpłacającego, to nie można w takim przypadku mówić o darowiźnie dokonanej na rzecz stowarzyszenia. Instytucja prawna darowizny określona w art. 888 - 902 kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) polega bowiem na bezpłatnym, nieekwiwalentnym świadczeniu darczyńcy kosztem swego majątku i nie wiąże się z uzyskaniem jakiegokolwiek dobra (świadczenia) w zamian za wykonane w ramach tej darowizny świadczenie. Jeśli zatem stowarzyszenie otrzymuje określoną kwotę pieniędzy lub inny składnik majątkowy w zamian np. za umieszczenie logo wpłacającego podczas koncertu, czy też za wygłoszenie komunikatu reklamowego, wówczas nie będzie to darowizna (wpłacający oczekuje określonego ekwiwalentu za dokonane świadczenie), lecz umowa dwustronnie zobowiązująca. W takiej sytuacji stowarzyszenie wykona usługę reklamową. Usługi takie (PKWiU 74.40.1) obejmują m.in. usługi sprzedaży lub dzierżawy miejsc lub czasu na reklamę oraz usługi planowania, opracowywania i zamieszczania reklam. Świadczenie usług reklamowych zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy opodatkowane będzie podatkiem w wysokości 22 %.

Zagadnienia związane ze deklaracjami dla podatku od towarów i usług normuje zapis art. 99 ustawy. Zgodnie z ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 i art. 133. Powyższego przepisu nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub na podstawie przepisów wydanych z art. 82 ust. 3 (...).W sytuacji stowarzyszenia powyższy zapis nie znajdzie zastosowania, gdyż wykonywane czynności będą częściowo zwolnione i częściowo opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego wystąpi obowiązek składania comiesięcznych deklaracji, mimo tego, że organizacja imprezy będzie miała miejsce tylko w miesiącu sierpniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj