Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP. 443/106/04
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP. 443/106/04
Data
2004.09.03



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
grunty
przeniesienie praw majątkowych
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a niebędącego przedmiotem działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po 1.05.2004 r.?


W odpowiedzi na pismo z dnia 9.08.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest współwłaścicielem nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę (prawa wieczystego użytkowania gruntu). Powyższa nieruchomość nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej ani nie jest wynajmowana. Podatnik nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej, jest natomiast podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z wynajmem innej nieruchomości. Zdaniem podatnika w przedstawionej sytuacji, gdy nieruchomość (prawo wieczystego użytkowania gruntu) nie wchodzi w zakres działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaż tej nieruchomości (prawa wieczystego użytkowania gruntu) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r., nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. W art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Opodatkowaniu podlega zatem przeniesienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa wieczystego użytkowania gruntu. Ponieważ ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie jest związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko prezentowane przez odatnika w złożonym zapytaniu . Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku, gdyby oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych związane było z prowadzoną działalnością, obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu (§ 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 i Dz. U. Nr 154, poz. 1541).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj