Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-11/04
z 6 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-11/04
Data
2004.04.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
potrącalność kosztów
rozliczenia międzyokresowe


Pytanie podatnika

1.W jaki sposób należy przyporządkować koszty uzyskania przychodów do przychodów w odpowiednich okresach czasowych, jeżeli z faktur zakupu (np. koszty wysypisk) nie wynika, jaka część kosztów odpowiada przychodom następnych okresów?

2.Czy prawidłowe jest rozliczanie procentowe kosztów w stosunku do przesuniętych przychodów?

3.Czy koszty związane z przychodami następnych okresów należy również przyporządkować w trakcie danego roku obrotowego tzn. przy przesunięciu przychodów z miesiąca na miesiąc należy również odpowiednio rozliczać koszty uzyskania?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma, prowadząca pełną księgowość, świadczy usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2004 r. przepisami zawartymi w art. 14 ust. 1g pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - za datę powstania przychodu z tytułu tych usług uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Terminy płatności wynikające z wystawionych faktur przez firmę wynoszą 14, 30 lub 60 dni. Wobec powyższego przychód udokumentowany fakturami wystawionymi w styczniu wystąpi w lutym i marcu, a przychód udokumentowany fakturami wystawionymi pod koniec 2004 r. wystąpi dopiero w 2005 r.

W odpowiedzi Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Częstochowie wyjaśnia:

W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów są potrącane w roku podatkowym którego dotyczyły tj.:

  • koszty poniesione w danym roku i dotyczące przychodów tego właśnie roku,
  • koszty poniesione w latach poprzednich, ale dotyczące przychodów danego roku,
  • ściśle określone co do rodzaju i kwoty koszty które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Powyższa zasada wynika z art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Nie będzie zatem możliwe potrącenie kosztów uzyskania w roku w którym je poniesiono, jeżeli rok ten nie będzie równocześnie rokiem którego te koszty dotyczą.

Przytoczona regulacja prawna nie zawiera zasad proporcjonalnego rozliczania kosztów uzyskania. Podatnik jest obowiązany natomiast do zgodnego z art. 22 ust. 5 ustawy podatkowej rozliczania kosztów uzyskania przychodów poniesionych w 2004 r. a dotyczących przychodów należnych osiągniętych w następnym roku podatkowym, przy uwzględnieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm. – art. 39 tej ustawy dot. rozliczeń międzyokresowych).

Odnośnie zasad potrącania kosztów uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego należy oprzeć się na regulacjach art. 44 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w powiązaniu z art. 24 ust. 1 i 2, art. 26, 27 i 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przepisów tych wynika, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą, dokumentujący swoje rozliczenia w księgach rachunkowych (handlowych) jest obowiązany wpłacać zaliczkę na podatek dochodowy od miesiąca w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek wpłaty podatku.

Przytoczone przepisy nie wprowadzają obowiązku proporcjonalnego potrącania kosztów uzyskania, jeżeli dotyczą one np. kilku miesięcy danego roku podatkowego.

Jeżeli zatem wspólnicy spółki jawnej ponieśli koszty uzyskania przychodu w miesiącu styczniu, a odnoszą się one do przychodów stycznia, lutego i marca 2004 r., według tut. Urzędu można zarachować poniesiony wydatek w miesiącu styczniu 2004 r. dla potrzeb obliczania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj