Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US.PDa-415/14/2004
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDa-415/14/2004
Data
2004.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
dokształcanie
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości odpisania od podatku czesnego za studia zaoczne germanistyki


W dniu 29.06.2004 r. złożył Pan do tut. organu podatkowego pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) o możliwości odpisania od podatku czesnego za studia zaoczne germanistyki. (...) poinformował pan, iż obecnie studiuje w N w S. i wykonuje działalność w zakresie usług biurowych oraz transportu towarowego. Zwrócił się pan z prośbą o podanie czy czesne za ww. studia zaoczne germanistyki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w firmie E. (...) poinformował pan pisemnie, że poniesiony wydatek z tytułu opłaty za studia zaoczne germanistyki w N. w S. jest związany z prowadzoną przez pana działalnością i zdaniem pana stanowił będzie koszty uzyskania przychodu. Wykonując działalność w zakresie usług biurowych, pod którymi zawarte są tłumaczenia koszt z tytułu opłaty za studia jest związany z prowadzoną działalnością.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy i uzupełnienie wymogów określonych przepisami prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem tych, które wymienione zostały w art. 23 tej ustawy. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie określonym w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu. Zwrot „w celu” użyty w art. 22 ust. 1 cyt. wyżej ustawy oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że jego poniesienie miało wpływ na powstanie lub zwiększenie danego przychodu.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy oraz opierając się na dołączonych dokumentach do pisma z dnia 28.06.2004 r., twierdzi pan, że wykonuje tłumaczenia dla instytucji, firm w kraju i za granicą, w związku z czym, zdaniem pana, wydatek z tytułu opłat za studia w N. ma związek z prowadzoną działalnością i winien stanowić koszty uzyskania przychodu. Z akt rejestracyjnych wynika, że działalność gospodarczą prowadzi pan od dnia 5.01.2004 r., a przedmiot tej działalności we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej został określony następująco: „Usługi transportowe towarowe i osobowe krajowe i zagraniczne. Usługi w zakresie: biurowych, kserograficznych, finansowych, internetowych, elektro-technicznych, korepetycji, fitness. Handel hurt-detal artykułami spożywczymi, przemysłowymi i rolniczymi, export-import. Produkcja: tekstylna, drewniana, metalowai chemiczna. Działalność gastronomiczna.” W. piśmie z dnia 12.07.2004 r. wyjaśnił pan, że obecnie wykonuje działalność w zakresie usług biurowych oraz transportu towarowego. Z przedłożonego zaświadczenia P. „A.” wynika, że wykonuje pan pracę o charakterze tłumacza j. niemieckiego, zaś z zaświadczenia U. wynika, że od wielu lat dokonuje pan tłumaczeń pisemnych i symultanicznych na spotkaniach podczas wizyt delegacji z miasta partnerskiego Reinheim.

Skoro tłumaczeń dokonuje pan od wielu lat dla ww. firm i instytucji, to zauważyć należy, iż nie są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, którą rozpoczął pan od 5.01.2004 r., a ponadto należy dodać, iż brak jest informacji od ww. płatników na nazwisko pana o dochodach za wykonaną pracę lub usługi. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 8.06.1987 r. w sprawie biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych (Dz. U. Nr 18, poz. 112 ze zm.) tłumaczem języka obcego może być ustanowiona osoba, która m.in. wykaże odpowiednią znajomość języka polskiego i języka obcego, dla którego ma być ustanowiona tłumaczem oraz umiejętność tłumaczenia. Znajomość języka obcego oraz umiejętność tłumaczenia powinna być wykazana dyplomem ukończenia i uzyskaniem tytułu zawodowego magistra odpowiednich dla danego języka wyższych studiów filologicznych lub studiów w zakresie lingwistyki stosowanej (§ 17 i § 18 ust. 1). Wyżej wymaganych kwalifikacji obecnie pan nie posiada (pismo z dnia 28.06.2004 r.),a zatem nie może Pan sporządzać i poświadczać tłumaczeń języka obcego na język polski bądź dokonywać tłumaczeń ustnych. Uprawnienia te posiada tłumacz przysięgły (§ 21 rozporządzenia).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż koszty z tytułu opłaty za studia w N. w S. nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej przez pana działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj