Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/42/2004
z 4 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/42/2004
Data
2004.05.04



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bilety
impreza artystyczna
świadczenia rzeczowe
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą korzystać bilety na imprezy kulturalne i karnety na basen, gdy część kosztów ponosi pracownik, a część zakład pracy finansuje ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ?


W odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 25.03.2004 r., dotyczące interpretacji przepisu art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z wymienionym przepisem, wartość rzeczowych świadczeń przekazanych pracownikom, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od 1 stycznia 2004 r. jest zwolniona z podatku dochodowego - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Bilet wstępu na imprezę kulturalną lub karnet na basen dla pracownika mieści się w zakresie rzeczowych świadczeń kulturalno-oświatowych oraz sportowo-rekreacyjnych i jest objęty powyższym zwolnieniem od podatku. Jak wynika z treści pisma, część kosztów za bilety na imprezy kulturalne oraz za karnet na basen ponosi pracownik, a część ponosi zakład pracy.

Świadczeniem rzeczowym w tym przypadku nie jest cała wartość biletu na imprezę kulturalną czy karnetu na basen, lecz ta część wartości biletu lub karnetu, która jest finansowana przez pracodawcę. Nie można, bowiem uznać, iż wydatek poniesiony bezpośrednio przez pracownika na zakup biletu czy karnetu, stanowi dla niego świadczenie rzeczowe.

W związku z tym, iż przekazane przez zakład pracy dla pracowników powyższe świadczenia rzeczowe (część kosztów zakupu biletów i karnetów) w całości zostały sfinansowane z funduszu socjalnego, podlegają przedmiotowemu zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj