Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0902/03
z 3 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0902/03
Data
2004.02.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
następstwo prawne


Pytanie podatnika
Czy w takiej sytuacji podatnik - jako osoba prowadząca działalność gospodarcza winien:1. na dzień śmierci żony sporządzić spis z natury, ale nie ujmować go w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych,2. do kwot wynikających z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dodać dane wynikające z PIT-5 za m-c sierpień 2003 zmarłej żony,3. uzyskane w ten sposób przychody, koszty oraz dochód potraktować jako dane wyjściowe do rozliczenia zaliczki na miesiąc wrzesień 2003r.


Stan faktyczny:


Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Prowadzoną działalność gospodarczą na własne nazwisko zamierza połączyć z działalnością gospodarczą prowadzoną przez zmarłą żonę.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Zgodnie z treścią art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane z przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze nie majątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Z kolei w myśl art. 104 Ordynacji podatkowej jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające

do ulg podatkowych , spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w §1, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków. Po upływie terminu, o którym mowa w § 2, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzje ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzająca nadpłatę.

Nadto zgodnie z treścią § 27 ust. 1 - 3 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego. W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności, spisem z natury należy objąć również wyposażenie.

W świetle powyższego, koniecznym jest sporządzenie spisu z natury towarów handlowych, a także spisu rzeczowych składników majątku ( wyposażenia) elementy te bowiem niezbędne będą dla ustalenia dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez zmarłą małżonkę.

Podatnik nie może łączyć przychodu, kosztów i dochodu osiągniętych z prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej z kwotami wynikającymi z urządzeń księgowych prowadzonych przez zmarłą małżonkę. Jak bowiem wynika z wyżej przytoczonych przepisów zobowiązanie w podatku dochodowym jest zobowiązaniem osobistym i przypisane jest do konkretnej osoby fizycznej . Zgodnie z treścią art. 104 Ordynacji podatkowej za okres w którym zmarła małżonka prowadziła działalność gospodarczą - rozliczenia w zakresie podatku dochodowego dokona właściwy dla miejsca zamieszkania urząd skarbowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj