Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
I US PB-3/415/23/2004
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US PB-3/415/23/2004
Data
2004.10.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje w obcych środkach trwałych
inwestycje zaniechane
koszty uzyskania przychodów
obcy środek trwały
odprzedaż
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można koszty zaniechanej, a następnie sprzedanej inwestycji w obcym środku trwałym? Czy kosztem jest także naliczony podatek od towarów i usług dotyczący wyżej wymienionych wydatków?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, żezawarł na okres 10-ciu lat umowę najmu lokalu użytkowego, wymagającego przystosowania dla celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Po częściowym dostosowaniu lokalu podatnik zaniechał inwestycji. Ponadto wskazuje, iż dokonał sprzedaży nakładów inwestycyjnych.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują brakiem możliwości zaliczenia kosztów zaniechanej inwestycji do kosztów uzyskania przychodów, w tym również podatku od towarów i usług. Jednocześnie podatnik wskazuje, iż koszty związane z bieżącą eksploatacją lokalu poniesione podczas jego przystosowywania, stanowić będą koszty uzyskania przychodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe w kwestii możliwości zaliczenia kosztów związanych z bieżącą eksploatacją lokalu do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w zakresie braku możliwości zaliczenia kosztów zaniechanej inwestycji wraz naliczonym podatkiem od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: przepis art. 23 ust. 1 pkt 35 oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji (w tym również w obcych środkach trwałych). Natomiast zgodnie z ogólną zasadą, o której mowa w art. 22 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. W związku z tym w razie sprzedaży niedokończonej inwestycji, poniesione koszty stanowić będą koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku koszty te są bowiem kosztem służącym osiągnięciu przychodu ze sprzedaży przedmiotowej inwestycji.

Kosztami zaniechanej inwestycji będą wszelkie te koszty, które w razie ukończenia inwestycji uwzględnione byłyby w wartości początkowej środka trwałego, objętego inwestycją. Do momentu osiągnięcia przychodu ze sprzedaży zaniechanej inwestycji, wydatki na nią poniesione - nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji straty. Niezależnie od powyższego do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty poniesione w związku z bieżącą eksploatacją lokalu, jako nie powiększające wartości początkowej środka trwałego.

Zgodnie z pkt 43 cyt. przepisu, co do zasady, podatku od towarów i usług nie uważa się za koszt uzyskania przychodów. Jednocześnie przepis ten przewiduje enumeratywnie wskazane przypadki, które stanowią wyjątek od w/w zasady. Kosztem uzyskania jest m.in. podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego. Stosownie do stanowiska wyrażonego przez tut. organ w piśmie z dnia 08.10.2004r. Nr I US.PP-2/443/102/2004, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego podatnik utracił w chwili podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji, skutkiem której wystąpił brak związku dokonywanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Podatek od towarów i usług od zaniechanej inwestycji może zatem zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj