Interpretacja Izby Celnej w Szczecinie
420000-WPA-9141-10/04/ES
z 15 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
420000-WPA-9141-10/04/ES
Data
2004.06.15



Autor
Izba Celna w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe --> Działalność w składzie podatkowym

Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Zezwolenia --> Zezwolenia


Słowa kluczowe
dokumenty
produkcja
wyroby akcyzowe
zezwolenie


Pytanie podatnika
Czy w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 roku w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 66, poz. 608), spółka prowadząca gorzelnię musi składać wniosek z wszystkimi załącznikami o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.


Zgodnie z treścią art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą), produkcja i przetważanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłacznie w składzie podatkowym. Oznacza to, iż w celu produkcji spirytusu przez Państwa Spółkę, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Procedura uzyskania powyższego zezwolenia wszczynana jest na wniosek zainteresowanego podmiotu złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wzór wniosku zawiera załącznik numer 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 roku w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz nie zarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 35, poz. 312). Oprócz wiosku zainteresowany podmiot zobowiązany jest również dołączyć odpowiednie dokumenty. Rodzaje tych dokumentów zostały wymienione przez Ministra Finansów w § 3 ust. 1 wyzej cytowanego rozporządzenia.

I co ważne, zaden z przepisów regulujących procedurę wydawania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, nie wprowadza w tej materii jakiegokolwiek odstępstwa; zatem każdy podmiot ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zobowiązany jest złozyć powyższe dokumenty.

Natomiast instytucja przedstawiciela podatkowego uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 roku w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 66, poz. 608), jest instytucją funkcjonujacą tylko i wyłącznie na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Zatem przepisy tego rozporządzenia nie mają zastosowania w odniesieniu do ustawy o podatku akcyzowym.

Powyższa interpretacja przepisów dotyczy stanu prawnego na dzień 25.05.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj