Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PP/443-71/2004
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-71/2004
Data
2004.05.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik zwolniony z podatku VAT może nabywać towary z Unii Europejskiej i jakie w związku z tym ma obowiązki?


Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) – zwolniony od podatku od towarów i usług jest podatnik, u którego wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.

Przedstawione w zapytaniu podatnika zagadnienie nabycia towarów od podatników prowadzących działalność na terenie Unii Europejskiej zostało uregulowane w art. 10 cytowanej ustawy. Wynika z niego, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy – nie występuje w przypadku, gdy:

1)dotyczy towarów, do których miałyby odpowiednio zastosowanie przepisy art. 45 ust. 1 pkt 9, art. 80, art. 83 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 10 i 18, z uwzględnieniem warunków określonych w tych przepisach;

2)dotyczy towarów innych niż wymienione w pkt 1 nabywanych przez:

a)rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej,

b)podatników, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane i którym nie

przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy

nabyciu towarów i usług,

c)podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

d)osoby prawne, które nie są podatnikami

  • jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.

Należy podkreślić, iż w przypadku nabywania przez podatnika towarów w krajach Unii Europejskiej winien on ewidencjonować wartość nabywanych towarów, (które jeszcze nie mają statusu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), a w przypadku gdy zostaje przekroczona kwota, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce od momentu przekroczenia tej kwoty.

Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy VAT – podatnik po przekroczeniu kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 – traci zwolnienie z momentem przekroczenia tej kwoty a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (w 2004 r. - 30.500).

Zgodnie z art. 151 ust. 1 ustawy o VAT kwota, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 dla roku 2004 r. ustalona w proporcji do okresu maj–grudzień 2004 r. wynosi 30.500 zł.

Należy podkreślić, iż w art. 109 ust. 11 cyt. ustawy VAT wskazano, że podmioty wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2, są obowiązane prowadzić ewidencję, na podstawie której można określić wartość nabywanych przez nie towarów z innych państw członkowskich. Prowadzenie ewidencji powinno zapewnić wskazanie dnia, w którym wartość nabywanych przez te podmioty towarów z innych państw członkowskich przekroczy kwotę wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 10 000 euro, z uwzględnieniem wartości towarów określonych w art. 10 ust. 3, czyli nowych środków transportu oraz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Podatnik z dniem przekroczenia kwoty, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy – jest obowiązany do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 96 ust.1, czyli przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Oznacza to, że dotyczą go wszystkie obowiązki wynikające z ustawy VAT w zakresie rejestracji, prowadzenia ewidencji, sporządzania deklaracji i odprowadzania podatku VAT.

Podatnik zwolniony z VAT dokonując zakupów na terenie Unii Europejskiej nie jest zobowiązany do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Nowe unormowania dotyczące podatku VAT w przypadku handlu z firmami działającymi na terenie państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej powodują także, że nie ma obowiązku zgłaszania towarów do odprawy w urzędach celnych.

W zakresie dotyczącym otrzymywania dokumentów od podmiotu dokonującego dostawy towarów dla podatnika informuje się, że będą to faktury wystawiane w języku obcym i kwoty wyrażane w walucie obcej. W celu prawidłowego ustalania obrotu podatnik winien stosować przepisy dotyczące przeliczania kwot wykazywanych na fakturze zakupu wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze. Powyższe zagadnienia reguluje przepis zawarty w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970).

Zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) podatnik winien zwrócić się do naczelnika urzędu celnego o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie procedury tranzytu dotyczącego towarów niekrajowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj