Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-22/04
z 17 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-22/04
Data
2004.06.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
limit obrotu
lokal użytkowy
pożytek z rzeczy


Pytanie podatnika
Kwestia wliczania do limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług uzyskanych pożytków cywilnych od współwłaściciela nieruchomości z tytułu zajmowania lokalu użytkowego.


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w myśl w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności

lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Uzyskane zatem w wyniku sporu sądowego, a przyznane na podstawie art. 207 k. c. pożytki cywilne od współwłaściciela nieruchomości z tytułu zajmowania przez niego lokalu użytkowego przypadają wszystkim współwłaścicielom w stosunku do wielkości ich udziałów. Ponieważ w przedmiotowej nieruchomości nie doszło do wyodrębnienia własności poszczególnych lokali mieszkalnych i użytkowych, zatem pożytki z lokalu użytkowego, z którego korzysta wyłącznie jeden

ze współwłaścicieli winny wchodzić do ogólnej puli pożytków podlegających podziałowi na poszczególnych współwłaścicieli w proporcji do ich udziału we współwłasności i tym samym winny być wliczane do limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług, ponieważ powyższe stanowi wartość sprzedaży usług w rozumieniu art. 8 ust. 1. pkt 1 ww. ustawy o VAT. W przypadku przekroczenia tegoż limitu (w 2003 r. była to kwota w wys. 45.700 zł) zwolnienie traci moc, powstaje obowiązek podatkowy, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad ten limit (art. 113 ust. 5 ww. ustawy o VAT).

Natomiast uzyskane od zaległych pożytków odsetki nie stanowią czynności wymienionej w art. 2 ustawy o VAT, nie stanowią więc sprzedaży w świetle obowiązujących przepisów, a zatem nie wlicza się ich do kwoty obrotu uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług. Ponadto tut. Urząd nadmienia, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje kwestii w jakiej formie ma być wystawione potwierdzenie zapłaty, należałoby w tej materii posiłkować się innymi aktami prawnymi, np. ustawa "Prawo działalności gospodarczej". Najczęściej stosowana przy sprzedaży towarów czy usług forma zapłaty to przelew czy dowód wpłaty „KP”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj