Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
US/PP/443/16/2004/MA
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/PP/443/16/2004/MA
Data
2004.05.28



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
windykacja należności
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
  1. Czy usługi polegające na zakupie wierzytelności na własny rachunek w celu egzekwowania podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%?
  2. Czy podatnik od nabycia wierzytelności powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
  3. Czy dyskonta wynikające z umów przelewu wierzytelności zawartych przez dniem 1 maja 2004 r. zapłacone przez dłużnika na rzecz cesjonariusza po dniu 1 maja 2004 r. podlegają zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt


Ad.1 W zakresie pytania podatnika czy usługi polegające na zakupie wierzytelności na własny rachunek w celu egzekwowania podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%,

wyjaśnia się, iż:

Przelew wierzytelności zwany cesją (określony w art. 509-519 kodeksu cywilnego), jest konstrukcją prawną służącą przeniesieniu prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność, przez wierzyciela na osobę trzecią, bez konieczności uzyskania zgody dłużnika. W szczególności przelew wierzytelności może przybrać postać umowy sprzedaży, zmiany lub darowizny. Przeniesienie praw do wierzytelności, jako niematerialnych praw majątkowych, stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) i tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Jednakże na podstawie załącznika Nr 4 poz. 3 do cyt. ustawy zwolnionymi od podatku VAT są usługi pośrednictwa finansowego(sekcja J ex 65-67) z wyjątkiem:

  • działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  • usług podlegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  • usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  • usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (KWiU ex 67.20.10.-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  • usług ściągania długów oraz faktoringu,
  • usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  • usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  • transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  • transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Działalność gospodarcza polegająca na skupowaniu przez firmę długów, w związku z czym przyjmuje ona na siebie ryzyko niewypłacalności dłużników, stanowi windykację i jest wyłączona ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie załącznika Nr 4 poz. 3 pkt 5 ustawy o VAT.

Ad.2 W kwestii pytania czy podatnik od nabycia wierzytelności powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych informuje się, iż:

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 969 ze zm.) nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku. Oznacza to, że dla wyłączenia obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu konkretnej czynności, niezbędne jest aby czynność taka podlegała opodatkowaniu VAT lub była z niego zwolniona.

Ad.3 Kolejne pytanie podatnika brzmi: czy dyskonta wynikające z umów przelewu wierzytelności zawartych przez dniem 1 maja 2004 r. zapłacone przez dłużnika na rzecz cesjonariusza po dniu 1 maja 2004 r. podlegają zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z art. 175 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 r. utraciła moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.). Zwolnienie od podatku VAT czynności pośrednictwa finansowego w wyjątkami podanymi powyżej dotyczy usług dla których obowiązek podatkowy powstał pod rządem nowej ustawy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem art. 19 ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania w tej części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj