Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0981/03
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0981/03
Data
2004.03.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony przez Podatnika za udział w szkoleniu „Prawo w budownictwie” i koszty dojazdu na to szkolenie oraz za egzamin na uprawnienia budowlane mogą zostać zaliczone w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej w ciężar kosztów uzyskania przychodów?


Stan faktyczny:


Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych uczestniczył w szkoleniu seminaryjnym „Prawo w budownictwie”. Z tego tytułu uiścił stosowną opłatę za szkolenie, jak również poniósł wydatki na dojazd na szkolenie prywatnym samochodem ciężarowym.

Ponadto Podatnik dokonał zapłaty za egzamin na uprawnienia budowlane, które pozwolą mu na samodzielne pełnienie funkcji w budownictwie w zakresie projektowania.


Ocena prawa stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W wyroku z 29.10.1997r., sygn. akt III S.A. 797/96, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod katem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Jak wynika z zapytania Podatnika wydatek poniesiony za egzamin na uprawnienia budowlane -obowiązek posiadania takich uprawnień wynika z treści par. 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 1995r., nr 8, poz. 38 ze zm.) - niewątpliwie wpłynie na wysokość przychodu osiąganych przez Podatnika z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. A zatem wydatek poniesiony z tego tytułu Podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

A ponieważ – w myśl postanowień par. 10 ust. 1 pkt 1 i rozporządzenia z 30.12.1994r. - egzamin składany na uprawnienia budowlane obejmuje sprawdzenie m.in. znajomości przepisów prawa w zakresie niezbędnym do ich właściwego stosowania oraz umiejętności praktycznego posługiwania się tymi przepisami; przy czym zgodnie z par. 10 ust. 3 pkt 1 ww. rozporządzenia znajomość przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. rozporządzenia dotyczy ustawy - Prawo budowlane oraz rozporządzeń i zarządzeń wydanych na jej podstawie – to i wydatek poniesiony za udział w seminarium „Prawo w budownictwie” Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie przewidział szczególnych wymogów, jakie muszą być spełnione, aby podatnik mógł zaliczyć wydatki związane z wykorzystywaniem w prowadzonej działalności gospodarczej samochodów ciężarowych do kosztów uzyskania przychodów osiąganych z tego źródła. Jedynym warunkiem jest wynikający z postanowień art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r. wymóg istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiąganymi przychodami. A ponieważ w niniejszej sprawie wydatki poniesione przez Podatnika z tytułu wykorzystywania samochodu samochodem osobowym posiadającym homologację producenta na samochód ciężarowych dotyczyły dojazdu Podatnika na seminarium „Prawo w budownictwie” – wydatek za udział w tym seminarium (jak stwierdzono to powyżej) wykazywał związek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r. – to również wydatki poniesione przez Podatnika z tytułu dojazdu na to seminarium Podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj