Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2/415/50/04/MK
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415/50/04/MK
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
podatek dochodowy od osób fizycznych
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zwolnieniu z opodatkowania podlegają dopłaty z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wynajmu pokoi gościnnych na wczasy dla dzieci i ich rodziców?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia informacji w sprawie zwolnienia z opodatkowania dopłat do wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży do lat 18, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwolnione od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo - sanatoryjnych, rehabilitacyjno - szkoleniowych i leczniczo - opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł.
Jak wynika z powyższego wszelkie inne dopłaty wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym dopłaty do wczasów oraz wycieczek organizowane przez podmioty nie prowadzące działalności w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk itp. np. kwatery prywatne, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a ma również zastosowanie w przypadku, gdy wypoczynek organizowany jest równocześnie dla dzieci i rodziców.

Zwolnieniu od opodatkowania podlega tylko ta część dofinansowania, która dotyczy wypoczynku dzieci.

Mając powyższe na uwadze w nawiązaniu do zapytania Płatnika należy stwierdzić, że wypoczynek organizowany przez rodziców dzieciom w prywatnych podmiotach prowadzących działalność w tym zakresie, jak również wynajem pokoi gościnnych na wczasy nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na to, że nie jest to zorganizowany wypoczynek w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj