Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-165/04/PN
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-165/04/PN
Data
2004.10.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dzieło sztuki
sprzedaż komisowa


Pytanie podatnika
1) Czy wszyscy artyści i plastycy, wykonujcy wolny zawód (nie prowadzący działalności gospodarczej ) i dokonujący sprzedaży swoich prac i usług (PKWiU 92.31) i zbywający równocześnie prawa autorskie - korzystają ze zwolnienia od podatku od toarów i usług?
2) jaką stawkę podatku należy zastosować do sprzedaży dzieł sztuki w ramach komisu , gdy komisant zgłosił opodatkowanie marży a dostawa dokonywana jest przez samych twórców?
3)Jaką stawkę podatku należy zastosować do sprzedaży dzieł sztuki (PKWiU 92.3110-00.4), które nie zostały wymienione w art. 120 ustawy?


Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny wskazuje, iż jako stowarzyszenie m.in. reprezentuje interesy zawodowe twórców, dokonuje sprzedaży dzieł sztuki w ramach komisu dostarczanych przez samych twórców komisantowi. Podatnik dokonuje także dostawy dzieł sztuki grupowanych w PKWiU (92.31.10-00.4).

W świetle powyższego i sytuacji przedstawionej w odpowiedzi na zadane w piśmie przez podatnika pytania tut. organ stwierdza:

1.Zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnicy Urzędów Skarbowych stosownie do swojej właściwości zobowiązani są do udzielania pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na zapytania podatników w ich indywidualnych sprawach. W związku z powyższym na pierwsze zapytanie Podatnika nie dotyczące jego indywidualnej sprawy urząd nie udzieli odpowiedzi. Zainteresowany podmiot powinien zwrócić się z odrębnym wnioskiem do właściwego organu podatkowego, w którym dokonuje rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług. Jednakże tut. organ podatkowy podkreśla, iż nie jest właściwym w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług w związku z powyższym w myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 12, poz. 87 ) zasadą jest, że zainteresowany podmiot - sprzedawca, producent bądź świadczący usługę sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29 , 93-176 Łódź).

2.Zdaniem tut. organu podatkowego podatnik dokonujący w ramach umowy komisu dostawy dzieł sztuki uzyskanych od komitenta będącego twórcą dzieł sztuki, nie korzysta z preferencyjnej 7% stawki podatku- zastrzeżonej dla podmiotów wymienionych w art. 120 ust 3 pkt 1 w/w ustawy. Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 w/w ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Wobec powyższego w przedstawionym stanie faktycznym dla marży przy sprzedaży komisowej właściwą stawką jest 22% stawka podatku.

Zdaniem tut. organu podatkowego podatnik dokonujący dostawy dzieł sztuki grupowanych w PKWiU pod pozycją 92.31.10-00.4 wyroby artystyczne i zdobnicze, współczesne, które nie zostały wymienione w art. 120 ust. 1 ustawy nie stanowią w rozumieniu ustawy dzieł sztuki korzystających ze szczególnej procedury w zakresie dostawy dzieł sztuki. Wobec powyższego stawką właściwą dla dostawy w/w dzieł sztuki zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy będzie stawka podatku w wynosi 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj