Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-1527/VII/2004
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-1527/VII/2004
Data
2004.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
wywłaszczenie nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy otrzymane odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia nieruchomości zwolnione jest od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościmi, nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 % od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 1976 r. Urząd Dzielnicowy wydał decyzję orzekającą wywłaszczenie nieruchomości (działka wraz z zabudowaniami i roślinami) oraz ustalonego odszkodowania za całą nieruchomość. Decyzja ta została uchylona w 1994 r. przez Wojewodę Warszawskiego, fakt ten potwierdza wypis z księgi wieczystej. W 1998 roku mąż Pani nabył w drodze spadku udział w wysokości #188; tej nieruchomości zabudowanej, obejmujący m.in. działkę , w 1999 r. na podstawie umowy darowizny otrzymano kolejny udział w spadku w wysokości #188; nieruchomości. Pozostałą część nieruchomości tj. w wysokości #189; nabyli Państwo w drodze kupna od pozostałych spadkobierców. W 2001 r. będąc już właścicielami całej nieruchomości wystąpili Państwo o wypłatę odszkodowania za część działki, która w całości została wywłaszczona w 1976 r. W 2002 r. Rada m.st. Warszawy podjęła Uchwałę o wykupie gruntu przez miasto (teren pod ulicę) oraz o wypłaceniu odszkodowania. Podstawą wykupu gruntu zgodnie z Uchwałą jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46 z 2000 r. poz. 543 ze zm.), tj. przejęcie gruntu na cele publiczne.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie otrzymane odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj