Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12.PP/443-95/04/AM
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12.PP/443-95/04/AM
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
leasing
rata leasingowa
samochód


Pytanie podatnika
W złożonym zapytaniu podatnik zwraca się z pytaniem czy w związku ze zmianą kwoty płatności raty leasingowej może nadal korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości. Umowa leasingu (zawarta w dniu 13.08.2004 r.) została zaresjestrowana w Urzędzie Skarbowym w dniu 26.04.2004 r. W umowie leasingu zaznaczono możliwość zmiany opłat leasingowych w przypadku zmiany stóp procentowych oraz, że zmiana ta nie będzie stanowiła zmiany umowy. Pismem z dnia 01.09.2004 r. finansujący poinformował podatnika o zmianach w wysokości spłat rat leasingowych, w związku z podwyżkami stóp procentowych wprowadzonymi przez Radę Polityki Pieniężnej.


Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 7 w związku z ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U.Nr 54, poz. 535), w przypadku usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od raty. Suma zaś kwot w całym okresie użytkowania nie może przekroczyć 5000 zł.

W opisanej sytuacji faktycznej, pytający użytkuje samochód na podstawie umowy leasingowej, zarejestrowanej w Urzędzie Skarbowym zgodnie z przepisem art. 154 ustawy o podatku od towarów i usług, który w ust. 1 stwierdza, że omówionego art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy leasingu, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującymi przed 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Przepis ten jednak ma zastosowanie tylko w przypadku zarejestrowania takiej umowy do dnia 14 maja 2004 r. we właściwym urzęzie skarbowym - art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, co w przedmiotowej sprawie miało miejsce.

Podnoszony w zapytaniu problem zmiany wysokości opłat (rat), nie ma w opinii tutejszego organu wpływu na prawo do podatku naliczonego, gdyż wynika z zarejestrowanej umowy leasingu. Umowa leasingu z dnia 13.08.2002 r. w paragrafie 4 ust. 5 przewiduje zmianę poziomu poszczególnych rat stosownie do stawki WIBOR. stanowisko strony o możliwości odlieczenia podatku od towarów i usług w zwiększonej wysokości jest więc zasadne.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym akualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj