Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/443/333/EG/04
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/443/333/EG/04
Data
2004.10.25



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wejście w życie

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
stawki podatku
umowa przedwstępna
zakup gruntu
zaliczka


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować zaliczkę wniesioną w maju 2004 r., jeśli dotyczyła umowy przedwstępnej zawartej w kwietniu?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w kwietniu 2004 r. Spółka podpisała umowę przedwstępną z firmą X na sprzedaż gruntu pod zabudowę przemysłową. Akt notarialny zostanie sporządzony w terminie późniejszym. Firma X wpłaciła zaliczkę na zakup gruntu w maju 2004 r.

Mając na uwadze opisany powyżej stan faktyczny podatnik zapytuje, czy:

  • od zaliczki wniesionej w maju 2004 r. należy odprowadzić podatek VAT wg. nowej ustawy jeżeli zaliczka dotyczyła umowy przedwstępnej zawartej w kwietniu 2004 r.,
  • sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką 22 %.

Zdaniem podatnika, skoro umowa przedwstępna została podpisana ze sprzedającym w kwietniu 2004 r. mimo zawarcia umowy przeniesienia własności w późniejszym terminie podatnik powinien być zwolniony z podatku VAT.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 19 ust. 11, art. 29 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1, art. 176 pkt 3 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu władzy publicznej podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie (art. 7 ust. 1 ustawy).

Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl art. 29 ust. 2 ustawy w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy).

Mając na uwadze opisany stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, obowiązek podatkowy powstał z chwilą otrzymania zaliczki, tj. w maju 2004 r.

Zgodnie z art. 176 pkt 3 ustawy do przedmiotowego stanu faktycznego znajdują zastosowanie normy prawa podatkowego obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r.

Przedwstępna umowa sprzedaży zawarta w kwietniu 2004 r. pozostaje przyrzeczeniem zawarcia umowy kupna sprzedaży i nie wywiera skutków na gruncie prawa podatkowego, podatnik winien zatem odprowadzić podatek VAT od otrzymanej zaliczki według stawki 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj