Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-23/04/BS
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-23/04/BS
Data
2004.08.27



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Podatnicy akcyzy. Właściwość organów podatkowych --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
podatek akcyzowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Moja firma prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie sprzedaży kosmetyków - preparatów do upiększania i makijażu oraz pielęgnacji (CN 3304), które zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym zostały zaliczone do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Kosmetyki te są sprowadzane z Niemiec w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego i następnie sprzedawane są odbiorcom na terenie kraju.Nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów akcyzowych zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu akcyzą. W obowiązującym terminie od dnia otrzymania towarów akcyzowych niezharmonizowanych w Urzędzie Celnym w Lublinie złożona została deklaracja uproszczona AKC-U i zapłacony został należny podatek akcyzowy.Pytanie: Czy na podatniku dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w zakresie towarów akcyzowych niezharmonizowanych ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy oraz składania deklaracji podatkowych zgodnie z art. 18 ustawy?


Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych oznaczonych kodem CN 3304. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego podatnik składa deklarację uproszczoną AKC-U i dokonuje zapłaty należnej akcyzy.

Zapytanie podatnika brzmi - czy na podatniku dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w zakresie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) oraz składania deklaracji podatkowych zgodnie z art. 18 ustawy?

Zdaniem strony, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, złożenie deklaracji uproszczonej AKC-U oraz zapłacenie wykazanej kwoty podatku akcyzowego kończy całą procedurę podatkową w podatku akcyzowym. Późniejsza sprzedaż tych wyrobów na terenie kraju nie jest wymieniona w art. 4 ust. 2 i zdaniem strony złożenie zgłoszenia rejestracyjnego oraz składanie deklaracji AKC-3 nie jest w tym przypadku wymagane.

Stanowisko strony należy uznać za niewłaściwe. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlega nabycie wewnątrzwspólnotowe. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. W związku z powyższym podatnik prowadząc działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego jest obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

W zakresie obowiązku składania deklaracji AKC-3 wyjaśniam, że zgodnie z art. 18 ustawy o podatku akcyzowym, podatnicy są obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W sytuacji przedstawionej przez podatnika w zapytaniu tj. dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego, złożenia deklaracji uproszczonej, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym i dokonaniu zapłaty akcyzy w należytej wysokości, w przypadku dalszej odsprzedaży tych wyrobów w ramach prowadzonej działalności, podatnik nie będzie zobowiązany do składania deklaracji dla podatku akcyzowego, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, pod warunkiem, że nie zostaną dokonane czynności, o których mowa w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.). W przypadku gdy przed sprzedażą podatnik dokonał czynności polegających na powiększeniu ich wartości użytkowej, zgodnie z ww. § 6 rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, podatnik obowiązany będzie do obliczenia akcyzy zgodnie z obowiązującą stawką i dokonania jej zapłaty oraz złożenia deklaracji dla podatku akcyzowego, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Równocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące o kononanych nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:
1. nabycia wewnątrzwspólnotowego - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących nabyć wewnątrzwspólnotowych;
2. dostawy wewnątrzwspólnotowej - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Powyższe wzory informacji określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych i dostawach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 670).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj