Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.X-443/137/04
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.X-443/137/04
Data
2004.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cła
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
1) Czy można odliczyć podatek naliczony z dokumentu SAD po zakończeniu procedury uszlachetniania czynnego?
2) Czy opłacone cło w związku z dopuszczeniem towaru do obrotu można uznać za koszt uzyskania przychodu?


W odpowiedzi na pismo z dnia 15.11.2004 r. w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz przyjęcia wartości cła w koszty uzyskania przychodu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm), uprzejmie informuje:

Z przedstawionych okoliczności wynika, że dnia 13.11.2003 r. sprowadził Pan z Niemiec towar na podstawie faktury proforma w procedurze uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Część tego towaru po uszlachetnieniu wyjechało, natomiast 7 sztuk po opłaceniu cła i podatku VAT określonego na dokumencie SAD zostało dnia 10.11.2004 r. dopuszczone do obrotu.

Wątpliwości Pana dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu cła, które to opłaty wynikają z dokumentu celnego z dnia 10.11.2004 r. kończącego przeznaczenie celne dla tych towarów.

Zgodnie z art. 170 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed dniem 1 maja 2004 r. i w dniu 1 maja 2004 r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń – przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

Powyższe wskazuje, że będzie miał tu zastosowanie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm), w myśl którego kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Istotnym jednak wydaje się przeznaczenie tych towarów. Jeżeli są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, to przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z ww. dokumentu celnego na zasadzie określonej w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W związku z powyższym przedstawiony przez Pana pogląd jest słuszny i opłacone cło w związku z dopuszczeniem do obrotu wymienionych w piśmie elementów z tworzyw sztucznych będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj