Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1443/166/04
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1443/166/04
Data
2004.11.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
korekta


Pytanie podatnika
Działając zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie stosowanej przez Spółkę interpretacji art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535./ względnie przedstawienie swojego odmiennego stanowiska. W ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje sprzedaży towarów handlowych „podróżnym” o których mowa w art. 126 ust. 1 ustawy. Zwrot podatku VAT „podróżnym” następuje za pośrednictwem podmiotu, którego przedmiotem działalności jest dokonywanie zwrotu podatku VAT zgodnie z zawartą z tym podmiotem umową. po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (art. 129 ust. 2 ustawy) w terminie późniejszym aniżeli nastąpiła sprzedaż Spółka dokonuje korekty w bieżącej deklaracji (miesiącu otrzymania potwierdzenia) poprzez zmniejszenie sprzedaży krajowej wg stawki krajowej, jaka była zastosowana przy tej sprzedaży oraz kwoty podatku (w odpowiednich pozycjach deklaracji od 22 do 27) a następnie powiększenie sprzedaży traktowanej jako eksport towarów (poz. 29) o wartość sprzedaży w kwocie netto. Przyjęcie przez Spółkę takiego rozwiązania podyktowane zostało następującymi względami: 1- jednakowym brzmieniem zapisu art. 129 ustawy oraz art. 21d ustawy z dn. 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym 2- posłużeniem się zapisami zawartymi w objaśnieniach do starej deklaracji VAT-7 z których wynikało, że dopuszcza się dwie możliwości ujęcia wyżej wymienionej sprzedaży poprzez: a-dokonanie korekty w bieżącej deklaracji ...b-możliwość dokonania korekty poprzez złożenie deklaracji korygującej ...Według literalnego brzmienia objaśnień uważam, że podstawową zasadą jest korekta bieżącej deklaracji a nie będzie błędem jeżeli podatnik dokona korekty poprzez złożenie deklaracji korygującej poprzednich miesięcy3- ogromną pracochłonnością przy przyjęciu zasady korekty poprzednich miesięcy związanych z kilkoma korektami tego samego miesiąca i tak samo licznymi wnioskami o stwierdzenie nadpłaty4- telefonicznym potwierdzeniem stanowiska Spółki przez Lubelską Izbę SkarbowąPrzedstawiając powyższe uprzejmie prosimy o potwierdzenie zastosowanej przez Spółkę interpretacji w/w artykułu względnie przedstawienie swojego odmiennego stanowiska. Spółka oświadcza, że w zakresie objętym zapytaniem nie toczy wobec spółki postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.


Działając na podstawie art.14a § 1, § 2 i § 3 oraz art.20 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w odpowiedzi na pismo Strony z dn. 25.10.2004r. informuje, iż zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535./ „otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy”.Natomiast zgodnie z objaśnieniami do deklaracji VAT-7 i VAT-7K wydanymi na podstawie § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 23 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 89 poz. 852) „w części „C” deklaracji VAT-7 wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4, oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja”Powyższe wyjaśnienia, w odróżnieniu od poprzednio obowiązującego rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 26.10.2000r. w sprawie wzoru deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (Dz.U. 95 poz. 1247 z późn. zm), nie przewidują dowolności w sposobie realizowania korekt związanych z rozliczeniem sprzedaży, o których mowa w art. 129 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego prawidłowym sposobem realizacji prawa Strony do korekty jest złożenie deklaracji korygującej za miesiąc, w którym pierwotnie wykazano tą sprzedaż ze stawką obowiązującą dla sprzedaży krajowej. Dotyczy to każdorazowo sytuacji otrzymania dokumentów potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust 1 pkt 2 cyt. ustawy o VAT.

Przyjęcie przez Stronę odmiennego sposobu korygowania tj. dokonywanie korekt w bieżącej deklaracji podatkowej, w oparciu o nie obowiązujące już przepisy prawne jest błędne. Brak wskazania możliwości wyboru sposobu dokonania korekty w obecnych wyjaśnieniach do deklaracji obliguje Stronę do korygowania w sposób wskazany powyżej.Wobec powyższego stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj