Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/134/04/RL
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/134/04/RL
Data
2004.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
spółka jawna
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
Podatnik jest współwłaścicielem spółki jawnej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania firmy zakupiono w dniu 11.12.2003r. samochód ciężarowy Peugeot 307 o wartości 47.540,98zł netto oraz w dniu 30.12.2003r. samochód ciężarowy Peugeot Boxer o wartości 66.500,00zł netto. Zakupione samochody nie zostały zaliczone do środków trwałych ze względu na przewidywany okres używania nie dłuższy niż 1 rok, natomiast zostały zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe wydatki i były eksploatowane w firmie ponad pół roku. Czy sprzedając samochody przed upływem roku uzyskane kwoty muszę wykazać do przychodów z działalności gospodarczej jako przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z tą działalnością w myśl art.14 ust. 2 pkt1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.)?


Podstawowe znaczenie w ustaleniu kosztów podatkowych mają art. 22 i art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawowa definicja stanowi, że kosztami podatkowymi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie poniesione koszty, jeżeli mają one związek z prowadzoną działalnością oraz wpływ na wysokość osiąganych przychodów. Dla potrzeb podatkowych ważne jest, żeby koszt podatkowy został poniesiony w określonym celu. Celem tym jest osiągnięcie przychodu, który ma wpływ na wysokość dochodu albo straty. Zatem musi istnieć bezpośredni lub pośredni związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy kosztem podatkowym a przychodem podatkowym.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że zakupione na firmę samochody:- zostały zaksięgowane po stronie kosztów uzyskania przychodu – jako pozostałe wydatki, - nie są środkami trwałymi.

Biorąc powyższe pod uwagę, art. 14 ust. 2 pkt 1 nie będzie miał zastosowania. Sprzedaż samochodów będzie stanowiła przychód ze źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3, tzn. z pozarolniczej działalności gospodarczej, który należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe przychody.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj