Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-415/14/03
z 15 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415/14/03
Data
2004.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
organizacje pożytku publicznego
osoby prawne
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość towarów jako darowizn na rzecz Stowarzyszenia prowadzącego działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o przekazane towary w formie darowizny. W dniu 15.10.2004r. wpłynął do tut. Organu podatkowego wniosek Spółki z o.o o udzielenie informacji , w którym wnosi, iż prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu (głównie artykułami spożywczymi oraz chemii gospodarczej) chciałaby przekazywać pewne ilości towarów handlowych w formie darowizny na rzecz Stowarzyszenia .

Jak wynika ze stanu przedstawionego przez Spółkę, Stowarzyszenie prowadzi działalność w zakresie :organizowania pomocy materialnej dla najbardziej potrzebującychorganizowania czasowego schronienia połączonego z terapia zajęciową i terapia uzależnieńorganizowania czasowego schronienia i możliwości opieki nad nieletnim dzieckiem dla samotnych i bezdomnych matek.W przedmiotowym podaniu Spółka pyta czy Stowarzyszenie może uchodzić za organizacje o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze realizacji zadań publicznych określonych w ustawie a w konsekwencji czy darowizny przekazane na rzecz Stowarzyszenia uprawniają darczyńców do odliczenia ich wartości od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania przekazanych towarów jako darowizn.

W odpowiedzi na zapytanie jednostki Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia : Zgodnie z art. 18 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz.654 z poźn.zm) w brzmieniu obowiązującym w 2004r odliczeniu od dochodu podlegają kwoty darowizn przekazanych na cele określone w art.4 ustawy z dnia 24.04.2003. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz. U. Nr 96 poz. 873 ) organizacjom, o których mowa w art.3 ust.2 i 3 tej ustawy prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art.7 ust.3 albo w art. 7a ust.1. Zaznacza się , że odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz :1)osób fizycznych2)osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą podlegającą na wytworzeniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Stosownie do art. 18 ust. 1b ww ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji kiedy przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Przy określeniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14.Odliczenie, o którym mowa w art.18 ust. 1 pkt.1 ww ustawy stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny , oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Powyższe przepisy podatkowe wskazują na uregulowania zawarte w ustawie z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, określając , że darowizny musza być przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tejże ustawie. Wskazany w tym akcie prawnym zakres celów społecznie użytecznych obejmuje m.in. pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób, działalność charytatywna.

Stowarzyszenie jak wynika z załączonych do niniejszego pisma dokumentów, tj. odpisu z Krajowego rejestru Sądowego oraz statutu jest Stowarzyszeniem należącym do organizacji określonych w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadzącą działalność w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2 tejże ustawy tj. m. in:- działalność charytatywną przez organizowanie pomocy materialnej dla najbardziej potrzebujących,organizowanie czasowego schronienia połączonego z terapią zajęciową i terapia uzależnień.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza, iż stanowisko Spółki zawarte w piśmie jest prawidłowe.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku informuje, iż udzielona interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jednostki i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej odpowiedzi. Podpis Zastępcy Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj