Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB2/005-1-244/04
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/005-1-244/04
Data
2004.08.20



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, zakupe środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej.


Działając stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdzam, że pisemna informacja udzielona Panu przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pismem z dnia 19 lipca 2004r. Nr PD3.3-443-83/04 jest niepełna i wymaga uzupełnienia w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W pismach z dnia 17 i 28 maja 2004r. nie określił Pan, na jaki cel zamierza przeznaczyć zakupioną działkę budowlaną ani też nie podał, czy prowadzi działalność gospodarczą . W związku z tym tut. organ potraktował zakup wspomnianej działki jako wydatek poniesiony na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego oraz jako wydatek związany z zakupem środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Rodzaje wydatków podlegających w 2004r. odliczeniu od dochodu i podatku zostały wyszczególnione w art. 26 i 27b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.). Powołane normy prawne nie przewidują jednak możliwości pomniejszenia dochodu bądź podatku o wydatki poniesione w 2004r. na zakup działki budowlanej. Poniesione więc przez Pana wydatki na zakup gruntu od spółki prawa handlowego nie będzie można wykazać w zeznaniu rocznym za 2004r.

Zakup środka trwałego.

Zgodnie z art. 22c pkt 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej grunt traktuje się jako środek trwały, który nie podlega dokonywanym w ciężar kosztów odpisom amortyzacyjnym. Grunt ten , w myśl art. 22d ust. 2 w/w ustawy, wykazuje się w „Ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”, a jego wartość, w przypadku nabycia w drodze kupna, ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ust.1 pkt 1 i ust. 3 tejże ustawy.

Wspomniana zasada ustalania wartości początkowej stanowi, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zapłacony przy zakupie gruntu podatek VAT powiększy bądź pomniejszy jego wartość początkową pod warunkami wskazanymi powyżej.

Uiszczony przy zakupie gruntu podatek VAT nie stanowi również, w myśl art. 23 ust.1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r., kosztu uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj