Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/254/PP2/443/93/2004
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/254/PP2/443/93/2004
Data
2004.09.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
aport
następstwo prawne
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
osoby prawne
prywatyzacja
przedsiębiorstwo państwowe


Pytanie podatnika
Czy podatek naliczony powinna rozliczyć w deklaracji VAT-7 nowa spółka, czy przedsiębiorstwo państwowe ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, na podstawie art. 14a §1 i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), udziela odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na zapytanie złożone w dniu 19.08.2004r. przez Przedsiębiorstwo „G” Spółka z o.o.

W myśl art. 93 § 1 w/w ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek oraz – zgodnie z art. 93d cyt. wyżej ustawy – w prawa i obowiązki wynikające z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Przepis art. 94 Ordynacji podatkowej wskazuje, że w/w przepisy mają również zastosowanie do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz do spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, że następca prawny wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu, jednakże w takim zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej (art. 93e Ordynacji podatkowej).

Przedsiębiorstwo „G” Sp. z o.o., powstałe w dniu 01.07.2004 r. w wyniku wniesienia nabytego przez osobę fizyczną przedsiębiorstwa państwowego jako aportu do nowo utworzonej spółki z o.o., dokonało w dniu 07.07.2004 r. zgłoszenia rejestracyjnego w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kielcach na drukach NIP-2 i VAT-R oraz złożyło wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Pomimo, iż wniosek do rejestru przedsiębiorców o wyrejestrowanie przedsiębiorstwa państwowego został złożony w dniu 04.08.2004 r., to jednak status przedsiębiorstwa państwowego Przedsiębiorstwo „G” posiadało tylko do dnia 30.06.2004 r.

Przedsiębiorstwo „G” Sp. z o.o. stało się nabywcą przedsiębiorstwa państwowego, a tym samym wstąpiło we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przedsiębiorstwa państwowego.

W związku z powyższym oraz w myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) Przedsiębiorstwu „G” Sp. z o.o. przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonane przez przedsiębiorstwo państwowe w miesiącu czerwcu 2004 r., które wpłynęły do spółki z o.o. w miesiącu lipcu 2004 r. - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast w przypadku zakupów dotyczących zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej należy dokonać częściowego odliczenia podatku naliczonego, ustalonego w oparciu o przepis art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Prawo Spółki z o.o. do obniżenia podatku należnego powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 11.03.2004 r., tj. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał faktury lub w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - w myśl art. 86 ust. 11 tej ustawy.

Nadmienia się, że ostatnie rozliczenie podatku od towarów i usług, które powinno złożyć Przedsiębiorstwo „G” jako przedsiębiorstwo państwowe to deklaracja podatkowa VAT-7 za miesiąc 06/2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj