Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP. 443/125/2004
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP. 443/125/2004
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
remont środka trwałego
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej remont samochodu po wypadku oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy wartość netto faktury została zapłacona przez firmę ubezpieczeniową z ubezpieczenia obowiązkowego osoby, która spowodowała wypadek, a samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC)?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 29.09.2004 r. (data wpływu do US 30.09.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 14.10.2004 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. zapytanie w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej remont samochodu po wypadku, w sytuacji, gdy wartość netto faktury została zapłacona przez firmę ubezpieczeniową z ubezpieczenia obowiązkowego osoby która spowodowała wypadek, a samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC), wyjaśnia, co następuje:

Podatniczka pismem z dnia 29.09.2004 r. zwróciła się z zapytaniem czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej remont samochodu po wypadku, czy też zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy wartość netto faktury została zapłacona przez firmę ubezpieczeniową z ubezpieczenia obowiązkowego osoby która spowodowała wypadek, a samochód nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC). W piśmie z dnia 29.09.2004 r. podatniczka podaje, iż przedmiotowy samochód ujęty został w środkach trwałych i jest amortyzowany oraz że w miesiącu wrześniu samochód uległ wypadkowi i uszkodzeniu. W serwisie, gdzie samochód został naprawiony pisze podatniczka otrzymała fakturę VAT (kserokopię przedmiotowej faktury podatniczka załączyła do pisma z dnia 14.10.2004 r.) i zapłaciła tylko podatek VAT. W piśmie z dnia 14.10.2004 r. (złożonym na wezwanie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z dnia 8.10.2004 r. (znak: PP 443/125/2/2004) podatniczka prezentuje stanowisko, że nie może zaliczyć naprawy do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym nie może odliczyć podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie podziela stanowisko podatniczki w przedmiotowej sprawie:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj