Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP 443/134/2004
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/134/2004
Data
2004.10.28


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
likwidacja działalności
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić podatek od towarów i usług odliczony w momencie nabycia (w ramach prowadzonej działalności) budynku z wyposażeniem w przypadku likwidacji prowadzonej w nim obecnie działalności gospodarczej i rozpoczęcia wynajmu tego obiektu jako osoba fizyczna w ramach umowy dzierżawy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udziela odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 15.10.2004 r. (data wpływu 18.10.2004 r.) dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy należy odprowadzić podatek VAT odliczony w momencie nabycia (w ramach prowadzonej działalności) budynku z wyposażeniem w przypadku likwidacji prowadzonej w nim obecnie działalności gospodarczej i rozpoczęcia wynajmu tego obiektu jako osoba fizyczna w ramach umowy dzierżawy. Dodatkowo pytający wyjaśnił, że prowadzona obecnie działalność polega na handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi oraz wynajmie pokoi gościnnych i że pozostanie on nadal podatnikiem VAT (nie zostanie złożone zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z). Podatnik, powołując definicję działalności gospodarczej, stoi na stanowisku, że w opisanej sytuacji nie będzie na nim ciążył obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku od tego remanentu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, odpowiadając na powyższe zapytanie, informuje:

Sytuacja, w której podatnik będący osobą fizyczną zobowiązany jest do sporządzenia i opodatkowania remanentu likwidacyjnego określona została w przepisie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osoba fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. W niniejszym przypadku nie nastąpi zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnik będzie wynajmował przedmiotowy budynek w ramach umowy dzierżawy, czyli będzie wykonywał czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych, co zawiera się w definicji działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wobec powyższego nie jest zobowiązany do sporządzania i opodatkowania remanentu likwidacyjnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj