Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
IIIMUS.WD/423/82/04
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIMUS.WD/423/82/04
Data
2004.10.27



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
przewoźnicy
przewóz


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconego zleceniodawcy odszkodowania oraz dodatkowo poniesionych kosztów związanych z koniecznością uprzątnięcia miejsca wypadku oraz przechowania towaru.


Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że:
- spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przewoziła własnym transportem towar kontrahenta,
- w wyniku wypadku drogowego uszkodzeniu uległa naczepa wraz z przewożonym ładunkiem,
- zleceniodawca tytułem odszkodowania obciążył spółkę wartością zniszczonego towaru,
- spółka dodatkowo poniosła koszty z tytułu posprzątania jezdni, odzyskania pełnowartościowego towaru oraz jego zmagazynowania,
- z tytułu odpowiedzialności cywilnej spółka uzyskała odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej, które nie pokryło w całości wypłaconego kontrahentowi odszkodowania oraz poniesionych dodatkowo kosztów.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie wyjaśniam:
W przedstawionym powyżej stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54 , poz. 654 ze zm.) oraz art. 774 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zgodnie z którym przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.
W myśl art. 15 ust 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 tejże ustawy. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków, pod warunkiem jednak, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Unormowania zawarte w ustawie podatkowej wymieniają w art. 16 ust. 1 szereg wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Wśród nich w pkt 22 wskazane są kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów oraz wad wykonanych robót i usług, zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad, a także zwłoki w usunięciu wad towarów oraz zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług. Jeżeli odszkodowanie przysługuje wierzycielowi z innego tytułu niż wyżej wymienione, to zapłacenie takiej kwoty stanowić będzie u płacącego koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, ze spełniona zostanie przesłanka z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uregulowania dotyczące odszkodowań posługują się terminologią prawa cywilnego. Odszkodowania są sposobem naprawienia szkody, a zobowiązany do zapłaty odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W świetle wyżej przytoczonych przepisów istotne jest ustalenie, czy dostarczenie uszkodzonego lub niekompletnego towaru przez przewoźnika należy uznać za niewykonaną, czy też nienależycie wykonaną usługę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługa dostarczenia towaru nie została wykonana, tak więc zapłacenie odszkodowania przez Spółkę (po spełnieniu przesłanki z art. 15 ust 1 ustawy podatkowej) stanowić będzie u płacącego koszt uzyskania przychodu, a zatem również dodatkowe koszty o których mowa w złożonym zapytaniu będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, ponieważ Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacone odszkodowanie wraz z poniesionymi kosztami uprzątnięcia miejsca wypadku oraz przechowania niezniszczonego towaru po spełnieniu warunku, że będą to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a osiągniętym przychodem zachodzi związek przyczynowy, a wydatek ten ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj