Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-0630-18/2004/IS
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-0630-18/2004/IS
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nabycie
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej uprzejmie proszę o udzielenie mi pisemnej informacji w poniższej sprawie. W m-cu lipcu br. nabyłem samochód osobowy f-my Volkswagen marki Golf sprowadzony z Niemiec po 1.05.2004 r.rzez sprzdającego i zarejestrowany przed moim zakupem. Uważam, że w przypadku ewentualnego ujawnienia w przyszłości nieprawidłowości w deklaracji do podatku akcyzowego w/w samochodu ( wypełnionej przez sprzedającego ) nie będę obciażony z tego tytułu.


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi w związku ze złożonym w dniu 12.07.2004 r. pismem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dot. weryfikacji deklaracji uprzoszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, informuję, że zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego podstawą opodatkowania jest kwota, jaką nabywca ( tego samochodu ) jest obowiązany zapłacić. Podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, na podstawie art. 81 ust. 1 ww. ustawy są obowiazane po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną ( AKC-U ). W deklaracji tej w polu E/Oświadczenie podatnika lub osoby reprezentującej podatnika/ osoba potwierdza, że są jej znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

W myśl art. 272 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 929 ze zm. ) organy podatkowe pierwszej instancji dokonują czynności sprawdzających, mających na celu:

-stwierdzenie formalnej poprawności dokumentów, w tym deklaracji ( pkt 2 )

-ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami ( pkt 3 )

Jednocześnie informuję że w razie stwierdzenia rażącego zaniżenia deklarowanej podstawy opodatkowania samochodu, organ podatkowy może wszcząć postępowanie podatkowe, którego celem będzie ustalenie prawidłowej podstawy opodatkowania, jeżeli ekonomiczne przesłanki przemawiają za dochodzeniem prawidłowej należności podatkowej w postępowaniu podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj