Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD III 415/38/04
z 6 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 415/38/04
Data
2004.05.06



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
zaokrąglanie kwot


Pytanie podatnika
Bank wystąpił z zapytaniem czy kwota podatku obliczona wg stawki 19% od zaokrąglonej podstawy opodatkowania w deklaracji PIT-8A dotyczącej odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania może być niezgodna z kwotą podatku wyliczoną przez system komputerowy.


Zasady zaokrąglenia podstaw opodatkowania oraz podatków reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2063).
Zgodnie z § 13 ust. 1 tego rozporządzenia zaokrąglanie podstaw opodatkowania, z zastrzeżeniem § 14, następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące:

    1. mniej niż 50 groszy pomija się,
    2. 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Stosownie do ust. 2 wyżej cytowanego przepisu § 13 zaokrąglanie kwot podatków, zastrzeżeniem § 14 następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące:

    1. mniej niż 5 groszy pomija się,
    2. 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.

Z załączonego do zapytania raportu „Osoby prywatne - depozyty złotowe” wynika, że program komputerowy funkcjonujący w Banku nalicza od każdorazowej operacji zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% przychodu zaokrąglając zgodnie z wyżej opisanymi zasadami podstawę opodatkowania do pełnego złotego oraz kwotę zryczałtowanego podatku do pełnych dziesiątek groszy.
Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w deklaracji PIT-8A, w wersji Nr 11 obowiązującej od 1 stycznia 2004 r., w części C w poz. 33 należy wykazać sumę przychodów stanowiących podstawę obliczenia podatku po zaokrągleniu do pełnego złotego, natomiast w poz. 35 zryczałtowany podatek po zaokrągleniu do dziesięciu groszy. W przedstawionej sytuacji, gdy Bank dokonuje naliczenia i poboru zryczałtowanego podatku z tytułu odsetek od wielu depozytariuszy w przedmiotowej deklaracji PIT-8A należy wykazać sumę zaokrąglonych podstaw naliczenia zryczałtowanego podatku oraz sumę zaokrąglonych wyliczonych kwot podatku. Stąd też możliwe jest, iż wykazana w PIT-8A suma podstaw naliczania podatku pomnożona przez stawkę podatku będzie niezgodna z sumą kwot podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj