Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-421/04/CIP/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-421/04/CIP/04
Data
2004.06.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
szacowanie obrotu


Pytanie podatnika
Czy przepis art. 90 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący szacunkowego wyliczenia proporcji, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego dotyczy podatnika, który świadczy usługi i sprzedaje towary opodatkowane.


Stan faktyczny:

Podatnik od stycznia 2004r. prowadzi działalność gospodarczą i świadczy usługi oraz sprzedaje towary podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Przepis art. 90 ust 2 cyt. ustawy stanowi, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy, którzy dokonują zakupów związanych zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i nie dającymi tego prawa, mogą obniżyć podatek należny wyłącznie o kwotę podatku naliczonego, związaną z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego, związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z ust. 8 cytowanego przepisu, podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Dotyczy to podatników, którzy w poprzednim roku nie dokonywali czynności objętych zakresem ustawy o podatku od towarów i usług lub czynności te wykonywali, a kwota osiągniętego przez nich obrotu nie przekroczyła 30.000 zł. W celu obliczenia kwoty podatku naliczonego, który ma stanowić podstawę do pomniejszenia podatku należnego, podatnicy ci przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego.

Wskazać w tym miejscu należy, iż przywołane wyżej przepisy dotyczą wyłącznie podatników, którzy prowadzą jednocześnie sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT, dającą prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz sprzedaż zwolnioną z tego podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wykonuje wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie ma zatem obowiązku ustalenia szacunkowej proporcji obrotu uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego. Podatnikowi przysługuje natomiast prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj