Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PP-443/43/JK/04
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/43/JK/04
Data
2004.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
licencja
podatek dochodowy od osób prawnych
powstanie obowiązku podatkowego
rejestracja podatnika VAT UE
ryczałty
termin realizacji


Pytanie podatnika
I. Podatek od towarów i usług: - czy odnośnie zakupionej licencji od firmy z Wielkiej Brytanii na nadawanie programu satelitarnego: - należy dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE? - kiedy powstaje obowiązek podatkowy od powyższych usług? - w jakim terminie winniśmy go rozliczyć?II. Podatek dochodowy od osób prawnych.- - czy od zakupu tej samej licencji spółdzielnia winna odprowadzić podatek dochodowy- w wysokości ryczałtowej 10% ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.09.2004r /data wpływu 28.09.2004r./ działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ w sprawie wyjaśnienia:I. Podatek od towarów i usług: - czy odnośnie zakupionej licencji od firmy z Wielkiej Brytanii na nadawanie programu satelitarnego: - należy dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE? - kiedy powstaje obowiązek podatkowy od powyższych usług? - w jakim terminie winniśmy go rozliczyć?Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, że:- Nabycie licencji na nadawanie programu satelitarnego od firmy z Wielkiej Brytanii stanowi w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ nabycie usługi importowej niematerialnej określonej w art. 27 ust. 4 pkt 1 tej ustawy. Nabycie tych usług nie wymaga złożenia druku rejestracyjnego VAT-R/UE. Podatnikiem z tytułu importu usług jest krajowy usługobiorca.Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze, o czym stanowi art. 19 ust. 19 w związku z ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT. Specyfikacja rozliczeń podatkowych polega w przypadku importu usług /w tym licencyjnych/ na tym, że kwotę podatku naliczonego stanowi dla licencjobiorcy, „importującego” licencję, kwota podatku należnego od importu danej usługi, z tytułu którego jest on podatnikiem /nabywcą usługi/ wg. art. 86 ust. 2 pkt. 4 w/w ustawy o VAT. W zakresie zatem, w jakim licencja, a właściwie pozyskane dzięki niej programy satelitarne, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zgodnie z ogólną regułą z art. 86 ust. 1 powyższej ustawy, licencjobiorca będzie mógł obniżyć kwotę podatku należnego od tych czynności o kwotę podatku należnego od „importowanej” licencji.Według art. 29 ust. 17 ustawy o VAT podstawą opodatkowania z tytułu importu usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić z wyjątkiem, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku, gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Dokonując nabycia powyższych usług podatnik obowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, co wynika z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Podatek należny określony w tej fakturze należy wykazać w deklaracji VAT- 7 za miesiąc, w którym przypada wyżej wskazany obowiązek podatkowy i złożyć deklarację podatkową za okres danego miesiąca w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

II. Podatek dochodowy od osób prawnych.- - czy od zakupu tej samej licencji spółdzielnia winna odprowadzić podatek dochodowy- w wysokości ryczałtowej 10% ? Udzielając odpowiedzi w zakresie opodatkowania należności licencyjnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych /podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976r./ należności licencyjne, pochodzące z Umawiającego się Państwa, uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, która jest ich właścicielem, mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie. Natomiast ust. 2 artykułu 12 tej umowy stanowi, że należności mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności.

A zatem, jeżeli art. 12 ust. 2 w/w umowy stanowi, że „należności mogą być opodatkowane” w omawianym przypadku zastosowanie będzie miał art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./. Zgodnie z tym przepisem dochody uzyskane przez podmioty zagraniczne na terytorium Polski z tytułu wypłacanych im przez podmioty polskie odsetek oraz należności licencyjnych /z praw autorskich lub pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenie handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej - know-how/, co do zasady podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodów. Wobec powyższego Spółdzielnia Mieszkaniowa w Praszce jako podmiot wypłacający należności licencyjne zobowiązana jest na podstawie art. 26 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:- pobrać w dniu dokonania wpłaty zryczałtowany 10% podatek dochodowy od wypłaconych należności /jeżeli Spółka okazała się certyfikatem rezydencji w Wielkiej Brytanii/,- przekazać wypłacany podatek od wypłacanych należności w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu,- przesłać, w terminie przekazania kwoty pobranego podatku Naczelnikowi Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu deklarację CIT-10,- przesłać w terminie przekazania podatku, podatnikowi informację IFT-2 o wysokości dochodu i pobranego podatku dochodowego /informacje tę należy również złożyć do Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu/. Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj