Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białogardzie
USP-IB-415/20/2004
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USP-IB-415/20/2004
Data
2004.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Białogardzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
przewłaszczenie
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż praw
wierzytelność
zabezpieczenie
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 29 lipca 1999 r. nabyła aktem notarialnym własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 18.06.2003 r. aktem notarialnym z umową przeniesienia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na zabezpieczenie wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki, Podatniczka przeniósła własność na rzecz ojca. Wierzytelność, na dzień wniesienia zapytania została spłacona i tym samym prawo własności zostanie przeniesione ponownie na Podatniczkę. Czy gdyby prawo własności Podatniczka zbyła po 01.01.2005r., czyli po upływie 5 lat kalendarzowych od zakupu tego prawa ale przed upływem 5 lat od odzyskania tego prawa po zwrocie pożyczki, czynność ta podlegać będzie obowiązku podatkowemu z art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r., Nr 90, poz. 416 ze zm.)


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów jest m.in. odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności,w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, Podatnik przeniósł na rzecz ojca prawo do lokalu spółdzielczego na zabezpieczenie wierzytelności wynikającej z przejęcia długów z umowy kredytowej oraz umowy pożyczki. Przeniesienie prawa nastąpiło na podstawie umowy przewłaszczenia zawartej przed notariuszem. Na dzień zapytania wierzytelność została spłacona i tym samym prawo do lokalu mieszkalnego ojciec przeniesie na rzecz Podatnika. Z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym wynika, że źródłem przychodu z odpłatnego zbycia jest przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową . Jednak przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy zarówno w stanie prawnym w 2002 r., jak i w roku 2004 wyklucza powstanie przychodu przy odpłatnym zbyciu na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy. Tak więc „zwrot” prawa do lokalu w wyniku umowy przeniesienia na zabezpieczenie zwrotu pożyczki nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkującym opodatkowaniem tej czynności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj