Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1741/04/EF
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1741/04/EF
Data
2004.11.26



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Nabywcy przedsiębiorstw państwowych


Słowa kluczowe
likwidacja
nabycie prawa
przedsiębiorstwo państwowe


Pytanie podatnika

Wzłożonym piśmie Podatnik przedstawił, iż przedsiębiorstwo państwowezostało sprywatyzowane poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa(01.07.2004r. – data podpisania aktu notarialnego umowy sprzedaży przedsiębiorstwa państwowego). Ponadto Podatnik stwierdza, iż spółka nabywająca wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązkiprzedsiębiorstwa państwowego. W złożonym zapytaniu Podatnik, nabywcaprzedsiębiorstwa państwowego, zwrócił się o zajęcie stanowiskaprzez tutejszy urząd skarbowy w następujących kwestiach:


1.czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotępodatku naliczonego z faktur wystawionych na przedsiębiorstwopaństwowe za dostawy energii elektrycznej, cieplnej, wody, usługtelekomunikacyjnych i sprzątania za miesiąc czerwiec br., którychtermin płatności upływa w miesiącu lipcu br.?

2.czy podatnik ma prawo do korekty podatku należnego w deklaracji VAT-7po otrzymaniu dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towaruza granicę RP, tj. eksport towarów? Podatnik stwierdza, iż „...w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec br. przedsiębiorstwopaństwowe sprzedaż eksportową z uwagi na brak potwierdzenia wywozuopodatkowały stawką 22% jako sprzedaż krajową...”.

3.czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wdeklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec br. o kwoty podatku naliczonego zfaktur m.in. za usługi marketingowe wystawione na przedsiębiorstwopaństwowe? Podatnik stwierdza, iż w oparciu o podpisane umowy owspółpracy handlowej z sieciami, po zakończeniu II kwartałuotrzymał w miesiącu lipcu br. faktury za usługi marketingowewystawione z datą miesiąca lipca br. i dotyczące okresu II kwartałubr.

4.czy podatnik ma prawo do wystawiania faktur korygujących sprzedaż iobniżania kwoty podatku należnego z tyt. dokonanej sprzedaży przezprzedsiębiorstwo państwowe do 30 czerwca 2004r.? Podatnik stwierdza,iż „... na podstawie podpisanych aneksów do umówhandlowych jednostka przyjęła zobowiązania przedsiębiorstwapaństwowego między innymi w zakresie przyjęcia zwrotów towarówz sieci handlowych po sezonie i będzie musiała po 1 lipca br.korygować wartość sprzedaży tych jednostek”.

5.czy podatnik ma prawo do dokonywania korekt deklaracji podatkowychVAT-7 z tyt. nie dokonania obniżenia podatku należnego o kwotępodatku naliczonego z okresu do 30 czerwca 2004r.?

6.czy podatnik. ma prawo do dokonywania korekty deklaracji VAT-7 zamiesiąc czerwiec br. z tyt. nie ujęcia faktur korygujących sprzedaż wzwiązku z nie otrzymaniem do dnia 25 lipca br. potwierdzeniaotrzymania przez kontrahenta faktury korygującej wystawionej przezprzedsiębiorstwo państwowe?


W świetle art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Ponadto zgodnie z art. 94 ustawy, przepisy art. 93 § 1, art. 93d i art. 93e, z zastrzeżeniem art. 95, stosuje się również do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz do spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym sukcesja praw podatkowych dotyczy także podatku od towarów i usług.

Powyższe zostało potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 29 sierpnia 2000r. (sygn. akt S.A./Bk 957/99) uznał, m.in. że „...art. 93 Ordynacji podatkowej daje podstawę do sukcesji przysługującego zlikwidowanemu podmiotowi prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego na rzecz następcy prawnego, to jest osoby prawnej. Nowo powstały podmiot może dokonywać wprawdzie obliczeń dopiero po dniu rejestracji, lecz nie oznacza to że nie może uwzględnić przy tych odliczeniach faktur otrzymanych przez swego poprzednika prawnego...”.

W związku z powyższym stanowisko podatnika, że „stąpienie spółki w prawa (...) przedsiębiorstwa państwowego dotyczy również prawa wynikającego z ustawy o podatku od towarów i usług” jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj