Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35DEW/402/1365/04/EZ
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35DEW/402/1365/04/EZ
Data
2004.11.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP


Słowa kluczowe
rachunek bankowy


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek posiadania rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością w sytuacji gdy Podatnik dokonał wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


Zgodnie z art.5 ust. 3 ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm. ) zgloszenie identyfikacyjne podatników nie będących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę ( firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidecyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiazujących standardów klasyfikacyjnych, (...) Art.5 ust. 4b nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą , obowiązek dołączenia do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnionych lub urzędowo poświadczonych kopii dokumentów potwierdzajacych informacje objęte zgłoszeniem (...), z zastrzeżeniem art. 5 a ust.2, który określa, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani dokonać zgodnie z art. 9 zgłoszenia aktualizacyjnego z podaniem w szczególności wykazu rachunków bankowych (...).

Stosownie do postanowień art.22 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnoscią gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:1. stroną watransakcji, z której wynika płatność , jest inny przedsiębiorca oraz2. jednorazowa wartość transakcji , bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc , w którym dokonano transakcji. Natomiast przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować obowiązek określony w ust.1 za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Należy nadmienić, iż przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust.1 tejże ustawy, jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną , której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Z przedstawionego w w/w piśmie z dnia 05.10.2004r. stanu faktycznego wynika, ,iż z tytułu świadczonych usług taxi osobowe, wybrał Pan zryczałtowaną formę opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art. 114 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług . Cechą charakteryzującą ten sposób rozliczania podatku jest to, że przy opodatkowaniu w formie ryczałtu nie stosuje się art.86 podanej wyżej ustawy, uprawniającego do odliczania podatku naliczonego. Zatem, nie występuje zwrot podatku , który może być dokonywany wyłącznie na rachunek bankowy podatnika.

Ponadto zgodnie z art.61 Ordynacji podatkowej (Dz.U. 137/1997 poz.926 z późn. zm. ) zapłata podatków w formie polecenia przelewu dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej ksiegi przychodów. W/w obowiązek nie dotyczy więc podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przepisy w sposób ogólny określają obowiązek przedsiębiorcy posiadania rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże w Pana przypadku tj. wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w formie karty podatkowej obowiązek posiadania konta bankowego nie wystąpi. Naczelnik tut. Urzędu potwierdza prawidłowość przedstawionego przez Pana stanowiska.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj