Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krotoszynie
DF-415-57-23/KK/04
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415-57-23/KK/04
Data
2004.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Krotoszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż
środek trwały
uzyskanie przychodów


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym zakupił samochód ciężarowy i wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Samochód okazał się wadliwy, w związku z tym sprzedał go dealerowi i dokonał zakupu nowego samochodu od tego samego dealera. Czy transakcja ta podlega opodatkowaniu 3% podatkiem zryczałtowanym?


W odpowiedzi na pismo z dnia 02.11.2004r (data wpływu 03.11.2004r.), zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie wyjaśnia iż sprzedaż składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, stanowi przychód z tej działalności o czym stanowi art.12 ust 1 pkt 5 f) ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmian.)

Zgodnie z jego brzmieniem ryczałt od przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz składników majątku, o których mowa w art. 22 d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22 g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1500 zł, nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat – wynosi 3% uzyskanego przychodu.

Z przedłożonej przez podatnika dokumentacji wynika, że we wrześniu 2003 roku zakupił samochód ciężarowy Volkswagen T5 Kombi Mixt za cenę brutto 111000,00 zł. dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wskutek licznych wad i nieprawidłowości wykrytych podczas eksploatacji w/w samochodu, podatnik postanowił dokonać zwrotu reklamacyjnego i wymiany na inny samochód w ramach gwarancji.

Przedłożone dokumenty świadczą jednak niezbicie, że podatnik dokonał sprzedaży wadliwego samochodu i kupna nowego - faktura VAT nr 01/ST/2004 z dnia 27.10.2004 – sprzedaż samochodu oraz faktura VAT nr FV/AN/189/04 (3749) z dnia 25.10.2004r. i korekta tej faktury VAT nr KF/AN/13/04 (3749) z dnia 25.10.2004r – kupno samochodu.

W świetle powyższych ustaleń organ podatkowy stwierdza że podatnik dokonał sprzedaży samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, ujętego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a zatem zgodnie z art. 21 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym winien obliczyć ryczałt od uzyskanego przychodu w wysokości 3% i odprowadzić go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj