Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US.PP-443/ 168 /2004
z 2 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-443/ 168 /2004
Data
2004.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
pozarolnicza działalność gospodarcza
program komputerowy
stawki podatku
wynagrodzenia
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
1. Czy wypłata tantiem autorowi programu komputerowego z tytułu sprzedaży przez firmę komputerową tego produktu jest opodatkowana podatkiem VAT? Oraz jaką stawkę podatku należy zastosować? 2. Czy w przypadku opodatkowania przychodów z tantiem podatkiem VAT kwota limitu 10.000 EURO, o której mowa w art. 113 ustawy o VAT dotyczy przychodu całego zespołu autorskiego, czy każdego autora osobno? 3. Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT i jednocześnie uzyskując przychody z praw autorskich w formie tantiem przychody te są również opodatkowane podatkiem VAT bez względu na ich wysokość?


Zgodnie z art. 8 ust.11 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „ przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej” , co oznacza ,że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych utworów będących przedmiotem prawa autorskiego.

Obrót prawami do powyższych utworów, jeżeli jest realizowany przez podatnika VAT, tzn. podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu at. 15 ust. 2 wyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako świadczenie usług – przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych w każdej formie prawnej.

Jak wynika z przedstawionego przez podatniczkę stanowiska jako współautor programu komputerowego podatniczka dokonała w drodze umowy sprzedaży praw autorskich na rzecz firmy, która zajmuje się jego upowszechnianiem. Umowa zawarta została w 2001 roku natomiast wynagrodzenie w formie tantiem, wypłacane jest przez wydawcę w miesięcznych okresach rozliczeniowych w proporcjach określonych stosowna umową. Zgodnie z art. 147 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „ w okresie do dnia 31 grudnia 2005 roku zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt. 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tych umów dokonanych po tym dniu”.

Zatem tylko te umowy licencyjne, które przed 1 maja 2004 roku nie podlegały opodatkowaniu VAT mogą warunkowo korzystać ze zwolnienia do końca 2005 roku, warunkiem dodatkowym omawianego zwolnienia jest to by umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 roku ( art. 147 ust. 2 wyżej powołanej ustawy).

W przypadku sprzedaży majątkowych praw autorskich do programu - w tym wypadku programu komputerowego po 1 maja 2004 roku obowiązują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) i tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 „zwalnia się od podatku: usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy” , gdzie pod pozycją 11 wymienione są „ usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (..)”. Te same usługi wymienione zostały w załączniku nr 3 do ustawy , określającym towary i usługi objęte stawką 7 %, lecz z uwagi na punkt 2 do objaśnień tego załącznika, stanowiącego, że wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku. Skoro więc usługi te uznano za zwolnione od podatku, a nie opodatkowane stawką 7% VAT- podlegają one zwolnieniu.

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „ zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku” . Procedura ta polega na zwolnieniu tej grupy podatników od podatku ( tzw. zwolnienie podmiotowe) i ma charakter dobrowolny, gdyż mogą oni zrezygnować ze zwolnienia , pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia. Dla ustalenia wielkości kwoty obrotu określonej zgodnie z art. 113 ust. 1 powołanej ustawy, nie wlicza się między innymi odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą dla ustalenia obrotu przyjmuje się wszystkie otrzymane przez nią składniki pieniężne związane z jej działalnością gospodarczą niezależnie od tego w jakiej formie zostały jej one przekazane ( tantiema, honoraria, dostawa towarów itp.)

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt. 8 lit. a) – c) .

Natomiast w myśl art. 18 w/w ustawy o podatku dochodowym za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów zcalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Jak wynika z pisma, program komputerowy powstał w efekcie pracy twórczej przy współpracy z innym autorem, ze sprzedaży którego otrzymuje Pani wynagrodzenie w formie tzw. tantiem. Powołany wyżej art. 10 ust. 1 określa źródła przychodu oddzielnie dla pozarolniczej działalności gospodarczej ( pkt. 3), jak i kapitałów pieniężnych i praw majątkowych ( pkt. 7).

Tak więc pozarolnicza działalność gospodarcza jest definiowana przez art. 5 a pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym i oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1,2 i 4-9. Zatem przychody z praw autorskich są wymienione jako inne źródło przychodów w art. 10 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym i dlatego nie łączy się ich z przychodami uzyskiwanymi z działalności gospodarczej.

Co do kwestii i prawidłowości wyliczenia obrotu – limitu obligującego przystąpienie do VAT, zawartej w pytaniu, Naczelnik urzędu skarbowego uważa iż jest ono bezzasadne. Jak wynika z dokumentów rejestracyjnych znajdujących się w tutejszym urzędzie jest Pani płatnikiem podatku VAT od 14 lutego 2001 roku i jednocześnie składa Pani comiesięczne rozliczenia VAT-7, wobec czego na dzień dzisiejszy bez znaczenia jest ustalanie obrotu obligującego przystąpienie do VAT.

Zgodnie z art. 168 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „ do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami), przed dniem 1 maja 2004 roku stosuje się odpowiednio przepisy art. 113 ust. 11



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj