Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/369/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/369/04
Data
2004.11.22



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
forma zapłaty
obrót wierzytelnościami


Pytanie podatnika
Czy cesja wierzytelności w zamian za otrzymany towar (usługę) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 14.08.2004 r. (znak: PUS.II/443/205/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Jak wskazano w zapytaniu, kontrahent spółki dokonuje dostawy towarów na jej rzecz lub świadczy usługę, w zamian za co jednostka przenosi na tegoż kontrahenta wierzytelnośćj jaka przysługuje jej względem podmiotu trzeciego. Wątpliwości podatnika dotyczą skutków cesji wierzytelności w zamian za otrzymany towar lub usługę, przy założeniu, iż obie strony takiej transakcji są podatnikami.

Przelew wierzytelności uregulowany został przepisami art. 509 – 517 ustawy z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Istotą tej instytucji jest umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. Prawne skutki przelewu wierzytelności polegają więc na tym, że prawa przysługujące zbywcy przechodzą na nabywcę wierzytelności.

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów usług, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów rozumieniu art. 7 ustawy. Wskazać należy, iż cesja wierzytelności majątkowych może zostać uznane za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, jedynie wówczas, gdy wierzytelność zostanie nabyta celem dalszej odsprzedaży, a więc w ramach czynności określanych jako usługi pośrednictwa finansowego. W związku z powyższym, przeniesienie wierzytelności „własnej” w zamian za towar lub usługę jest jedynie formą płatności, a nie świadczeniem usługi na rzecz kontrahenta, która podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na marginesie wskazać należy, iż obrót wierzytelnościami, zaliczany do usług pośrednictwa finansowego, objęty jest, z pewnymi wyjątkami, zwolnieniem od podatku od towarów usług, określonym w poz. 3 zał. nr 4 do ustawy – wykaz usług zwolnionych od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj