Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-II-423/24/04
z 22 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II-423/24/04
Data
2004.04.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego ryczałty samochodowe wypłacane z Zakładowego Funduszu Rehabilitacyjnego na rzecz niepełnosprawnych pracowników?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20.02.2004 r. (data wpływu 24.02.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wypłacane na podstawie § 2 pkt 12lit. m Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 roku w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 142 poz. 1383), ryczałty samochodowe na rzecz niepełnosprawnych pracowników są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1992 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiazujacym w 2004 roku, wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Z kolei, § 2 pkt 12 lit. m Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dopuszcza możliwość, w której środki wypłacane z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą być przeznaczone na pomoc indywidualną dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzeń narządu ruchu w postaci całkowitego lub częściowego zwrotu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów samochodowych za używany własny pojazd mechaniczny.Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodoweji społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776) rehabilitacja osób niepełnosprawnych rozumiana jest jako zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

Natomiat, rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym i jest realizowana poprzez m.in. likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych w komunikowaniu się i dostępie do informacji.
Zgodnie z powyższym, szeroko interpretując wyżej przywołaną ustawę, ryczałt samochodowy można uznać za świadczenie przeznaczone na rehabilitację społeczną.

W związku z tym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stanowisko podmiotu uznaje za prawidłowe. Wypłacany przez pracodawcę na rzecz niepełnosprawnego pracownika ryczałt samochodowy (finansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacjnego) jest przychodem w całości zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a updof).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj