Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/238/04/PDII/415-44/04
z 14 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/238/04/PDII/415-44/04
Data
2004.09.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kontrakt
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wypłaty wynagrodzeń osobowych oraz wynagrodzeń zleceniobiorców, realizujących wykłady w ramach umów zleceń lub umów o dzieło są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 06.09.2004 r., znak: ZDZ/EF/813/2004 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik, bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z przedłożonego kontraktu na świadczenie usług w ramach pomocy zewnętrznej z Unii Europejskiej wynika, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowany przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, ze swej strony reprezentowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości („Instytucja Kontraktująca”) oraz „A” GmbH („Konsultant”) w konsorcjum z następującymi podmiotami: „B” AG, „F” w Suwałkach, „P”, „W” w Kielcach zawarł kontrakt, którego przedmiotem jest projekt PL01.06.09.01-02-13 Rozwój Zasobów Ludzkich „Promocja Zatrudnienia i RZL” w województwie świętokrzyskim.

Z artykułu 3 kontraktu wynika, że kontrakt jest finansowany ze środków Phare oraz ze środków państwa polskiego, w proporcji 75% : 25%. Płatności będą realizowane w euro na rachunek bankowy wskazany Instytucji Kontraktującej przez Konsultanta.

Natomiast w dniu 03.09.2004 r. został zawarty kontrakt pomiędzy „A” GmbH, Berlin („Firma”) a „Z” w Kielcach („Partner”) dotyczący projektu PL01.06.09.01-02-13 Human Resources Development Świętokrzyskie Region Promotion of employment and HRD.

Z pisma wynika, iż „Z” w Kielcach w związku z realizacją szkoleń finansowanych w ramach programu PHARE 2001 Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich PL01.06.09.01-02-13 dla osób realizujących ten program będzie dokonywał wypłat wynagrodzeń ze stosunku pracy oraz z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło.

Z przedłożonych dokumentów wynika, iż „Z” w Kielcach nie jest bezpośrednim beneficjentem pomocy. Beneficjentem i realizatorem tego przedsięwzięcia jest „A” GmbH.

W związku z powyższym wynagrodzenia osób realizujących ten program na zlecenie „Z” nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj