Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IUS.PP-2/443/125/2004
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUS.PP-2/443/125/2004
Data
2004.11.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podwykonawstwo


Pytanie podatnika
Czy podwykonawcy świadczący uługi podatnikowi dokonującemu dostawy wewnątrzwspólnotowej - jednostek pływajacych PKWU 35.11.21 maja prawo do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 %?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie Podatnika udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:

W złożonym wniosku opisany został następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności gospodarczej wnoszącego zapytanie jest produkcja jednostek pływających sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 35.11.21, z przeznaczeniem dla kontrahentów z terytorium Unii Europejskiej oraz remonty jednostek pływających. Prace w tym zakresie muszą być wykonywane przez rzemieślników o wysokich kwalifikacjach, znających się na specyficznej technologii wymaganej przy tego rodzaju produkcji. Specjalistami tymi są: szkutnicy, laminiarze, monterzy kadłubów, spawacze oraz wykonawcy specjalistycznego osprzętu. Wykonywane prace wymagają stabilności załogi, wobec czego podatnik podpisał z podwykonawcami długoterminowe umowy gwarantujące wysoką jakość wyrobu, gdyż tylko takie mogą spełnić wymagania klientów z Unii Europejskiej.

Do 1 maja 2004 r. podwykonawcy dokumentowali wykonane usługi fakturami VAT ze stawką podatku VAT 0 %, a podatnik potwierdzał im że towar opuścił granicę Polski.

W świetle nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zgodnie z oświadczeniem podatnika dokonuje on dostawy wewnątrzwspólnotowej, w związku z czym powstaje wątpliwość co do prawidłowości dotychczasowego postępowania w zakresie sposobu wystawiania faktur VAT przez podwykonawców, tzn. ze stawką 0 %.

Wnoszący zapytanie uważa, że podwykonawcy powinni wystawiać faktury VAT ze stawką 0 % z adnotacją, że dotyczy to dostawy wewnątrzwspólnotowej, gdyż stroną kontraktu i wykonawcą produktu finalnego jest on jako podmiot, oraz że spełnione są warunki wymienione w art. 83 ust. 1pkt 1 lit. a.

Zdaniem podatnika zakres prac wykonywanych przez poszczególne osoby nie można zakwalifikować jako dostawy jednostkowej. W sytuacji gdyby podwykonawcy byli zarejestrowani jako dostawcy unijni powodowałoby to w statystyce celnej i sprawozdaniach do Urzędu Skarbowego dane niezgodne z rzeczywistością (zwielokrotnianie dostaw).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 13 ust. 1 i 8, art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 15, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

W myśl art. 13 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - 8.

Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 8 ww. ustawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie uznaje się dostawy towarów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1, pkt 3, pkt 6, pkt 10 i pkt 18.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. a cytowanej wyżej ustawy stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostaw armatorom morskim statków wycieczkowych i tym podobnych, przeznaczonych głównie do przewozu osób; promów wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00).

Przepis art. 83 ust. 1 pkt 15 cytowanej wyżej ustawy stanowi natomiast, że stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych.

Zgodnie z istniejącym stanem faktycznym oraz prawnym, nie istnieją przesłanki umożliwiające podwykonawcom stosowanie preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0 % z tytułu świadczonych usług związanych z budową jednostki pływającej. Podmiotem dokonującym dostawy jest podatnik, który w celu uzyskania produktu finalnego nabywa do jego produkcji niezbędne materiały oraz korzysta z usług podwykonawców. Zarówno materiały jak i usługi podwykonawców stanowią elementy składowe produktu finalnego, którego dostawa na rzecz armatora morskiego objęta jest preferencyjną stawką podatku w wysokości 0 %, w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Do stosowania stawki preferencyjnej w wysokości 0 % mają prawo podmioty, które wykonują usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych. W sytuacji zatem gdy podatnik świadczy tak zaklasyfikowane usługi oraz korzysta przy tym z usług podwykonawców, zarówno sam podatnik jak i podwykonawcy są uprawnieni do stosowania stawki preferencyjnej w wysokości 0 %.

W związku z powyższym podwykonawcy powinni wykonane przez siebie usługi, związane z budową jednostki pływającej, opodatkować stawką podatku w wysokości 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj