Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.Ia/1/36-OP/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.Ia/1/36-OP/04
Data
2004.09.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
rok podatkowy
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość pomniejszenia w roku bieżącym podatku dochodowego o wpłacone zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy trzeba robić korekty do poprzednich lat oraz jeżeli byłoby możliwe odliczenie, to czy ewentualnie można dokonać tego pomniejszenia w ciągu roku przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy?


Dnia 2.09.2004 r. pan Aleksander L. złożył w tutejszym Urzędzie pismo z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej na własne nazwisko działalności gospodarczej, rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych, podatnik odlicza od podatku wpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto jest wspólnikiem spółki cywilnej, co również, w świetle przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, obliguje go do opłacania ww. składek. Aktualnie podatnik odprowadził na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia zaległe od września 2001 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne. W świetle przedstawionych faktów postawiono pytanie: czy istnieje możliwość pomniejszenia w roku bieżącym podatku dochodowego o wpłacone zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy trzeba robić korekty do poprzednich lat oraz - jeżeli byłoby możliwe odliczenie - to czy ewentualnie można dokonać tego pomniejszenia w ciągu roku przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jak stanowi art. 27b ust. 2 ww. ustawy, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki. Stosownie do ust. 3 ww. artykułu wysokość wydatków na powszechne ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Według art. 44 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f. Według cytowanego ust. 3 wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a samą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Jak wynika z powyższego, warunkiem dokonania pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych o składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest przede wszystkim fakt dokonania tych wpłat. O momencie pomniejszenia podatku dochodowego zgodnie z cytowanym art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy decyduje moment dokonania wpłaty, co oznacza, że podatek dochodowy można pomniejszyć tylko w tym roku, w którym dokonano wpłaty. W związku z powyższym uznać należy, iż w pana przypadku dokonane w roku 2004 wpłaty z tytułu zarówno zaległych, jak i bieżących składek na ubezpieczenie zdrowotne mogą być odliczone wyłącznie od podatku za rok 2004, z zachowaniem warunku zawartego w art. 27b ust. 2 ustawy. Podkreślić należy, iż z uwagi na zapis art. 44 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszenia można dokonać już w ciągu roku przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj