Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-115/04
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-115/04
Data
2004.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
stołówka szkolna
usługi edukacyjne
usługi stołówkowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy od zbiorowego żywienia dzieci w szkole winno naliczać się podatek VAT w wysokości 7% ?


Zgodnie z pozycją 7 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – prowadzenie przez szkołę stołówki szkolnej dla dzieci należy włączyć do usług w zakresie edukacji - PKWiU ex 80, które podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Prowadzenie stołówki szkolnej nie ma charakteru świadczenia usług gastronomicznych, zatem odpłatność za wyżywienie jest zwolniona z opodatkowania.

Natomiast dotacja otrzymywania z MOPS winna być doliczana do obrotów zwolnionych gdyż wpływa na cenę wydawanych obiadów.

Zagadnienie dotyczące prowadzenia ewidencji podatku naliczonego reguluje art. 90 i 91 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania:

  1. czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i
  2. czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje

podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W art. 90 i art. 91 cyt. ustawy wskazano zasady częściowego odliczania podatku oraz korekt podatku naliczonego w oparciu o obroty osiągnięte w roku poprzednim. Zgodnie z przepisami ustawy przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-7, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9 ustawy tj. przyjmuje się proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy VAT podatnik po zakończeniu roku, w którym w swoich deklaracjach stosował wskaźnik proporcji ustalany na podstawie obrotów roku poprzedzającego rok zakończony, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, wyliczonego w minionym roku o tę wstępnie ustaloną proporcję.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj