Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1594/04/CIP/09
z 28 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1594/04/CIP/09
Data
2004.09.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
nowy środek transportowy
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy od zakupu wymienionego samochodu należy zapłacić podatek VAT?Zdaniem Podatnika nie ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług od samochodu osobowego, który nie spełnia łącznie dwóch warunków klasyfikujących go do nowych środków transportu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny

Podatnik (osoba fizyczna) nie prowadzący działalności gospodarczej zamierza dokonać zakupu na terenie Niemiec środka transportu (samochód osobowy), który służyć ma wyłącznie celom osobistym. Stan licznika wskazuje 9500km a od momentu dopuszczenia do użytku minęło 5 miesięcy.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlega :

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Art. 9 ust. 2 stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
  1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
  2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - zastrzeżeniem art. 10
    • z zastrzeżeniem art. 10;

2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 3 - przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy:

  1. nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,
  2. dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2
  • jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

Przywóz z innego państwa członkowskiego nabywanego tam nowego środka transportu na terytorium Polski co do zasady zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nie jest przy tym istotne czy nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług czy zwykły konsument.

Zasadnicze znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma natomiast zakwalifikowanie przedmiotu nabycia do nowych bądź używanych środków transportu.

Definicja nowego środka transportu (pojazdu lądowego) została zawarta w art. 2. pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zgodnie z którym za nowy środek transportu uznaje się przeznaczone dla transportu osób lub towarów:

  1. pojazdy lądowe wymienione w poz. 1-4, 9, 10 i 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta,

Zgodnie z przytoczoną definicją nowego środka transportu zamieszczoną w art. 2 pkt. 10 ustawy spełnienie choćby jednego z warunków nią objętych wystarczy aby (w tym przypadku) samochód będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia , uznać za nowy środek transportu.

W przypadku nabycia nowych środków transportu podatek zawsze jest pobierany w kraju, w którym pojazd będzie używany, niezależnie od statusu sprzedającego i nabywcy. Zatem podmiot polski, który dokona nabycia w innym państwie członkowskim samochodu, czy innego środka transportu, uznanego za nowy środek transportu, od podmiotu w innym państwie członkowskim, zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od towarów i usług w Polsce, według stawki obowiązującej dla danego towaru.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, zgodnie z którym zakupiony samochód ma 9500 km przebiegu a od pierwszej rejestracji upłynęło 5 miesięcy stwierdzić należy, iż spełnia on jeden z warunków wymienionych w art. 2 pkt. 10 ustawy. A zatem przedmiotowy samochód stanowi nowy środek transportu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zaś na nabywcy nowego środka transportu ciążyć będzie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług według stawki obowiązującej dla danego towaru na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj