Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005U-655/04/BB
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005U-655/04/BB
Data
2004.11.09



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bony
dyskonto
emisja
konwersja


Pytanie podatnika
Spółka wystąpiła o potwierdzenie prawidłowości dokonanego rozliczenia dyskonta, które nie było odnoszone w ciężar kosztów uzyskania przychodów, od emitowanych bonów dłużnych


Spółka wystąpiła o potwierdzenie prawidłowości dokonanego rozliczenia dyskonta, które nie było odnoszone w ciężar kosztów uzyskania przychodów, od emitowanych bonów dłużnych w następujących sytuacjach:
1. Spółka wyemitowała bony dłużne, których nabywcą była jednostka powiązana. Ze względu na brak środków finansowych na wykup bonów, Spółka w terminie wykupu bonów wyemitowała następne bony dłużne (następna emisja posiadała nowy numer) nabywane przez jednostkę powiązaną. w terminie wykupu pierwszej emisji bonów Spółka zwróciła nabywcy wartość nominalną emitowanych bonów, przeznaczjąc na ten cel środki pieniężne z nowej emisji bonów (pomniejszone o kwotę dyskonta) oraz część środków własnych.
2. W dniu, w którym przypadał wykup emisji, Spółce zostało umorzone przez nabywcę bonów (jednostkę powiązaną) zadłużenie z tego tytułu.
3.Nabywcą wyemitowanych przez Spółkę bonów jest jej akcjonariusz. Z tytułu wyemitowanych przez Spółkę bonów powstało zobowiązanie wobec akcjonariusza. Akcjonariusz nabył kolejny pakiet akcji Spółki. Dokonano kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań, tj. zobowiązanie Spółki wobec akcjonariusza z tytułu bonów dłużnych skompensowano z nabyciem nowych akcji spółki przez akcjonariusza.

Krótkoterminowe papiery dłużne, określone często mianem bonów są dokumentami, w których emitent potwierdza przyjęcie lokaty gotówkowej tj. zaciągnięcie pożyczki i zobowiązuje się do jej zwrotu w ustalonym terminie oraz do zapłacenia odpowiednich odsetek. Jest to więc papier pożyczkowy zbliżony swą istotą do obligacji, od której różnią się przede wszystkim krótkimi terminami wykupu.

Dla emitentów krótkoterminowe walory stanowią instrument pozyskiwania bezpośrednio na rynku pieniężnym, tj. poza bankami, pożyczki (kredytu) na krótki termin.
Wprawdzie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust.1) nie wyłączają wprost, jako źródło przychodu, kwot otrzymanych przez emitenta tego typu papierów eartościowych, to jednak biorąc pod uwagę postanowienia art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy (nie są przychodem otrzymane pożyczki) uznać należy, że u emitenta tych papierów otrzymane kwoty nie są przychodem. W konsekwencji nie są kosztem uzyskania przychodów wydatki poniesione na wykup bonów z wyjątkiem kwoty dyskonta, stosownie do regulacji zawartych w art. 15 ust. 1 ustawy.
Według generalnej zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów sa koszty poniesione w celu osiągnięcioa przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10a oraz pkt 23 nie uważa się zakoszt uzyskania przychodów wydatków na:
- spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów),
- wykup obligacji, pomniejszonych o kwotę dyskonta.
Analizując powyższe przepisy, pomimo braku zapisów bezpośrednio odnoszących się do bonów dłużnych, należy stwierdzić że dyskonto od bonów dłużnych przez emitenta.
Ponadto w przypadku, gdy Spółka dokonuje transakcji z podmiotem powiązanym należy pamiętać o treści art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierającym szczególne regulacje dotyczące określenia dochodów podmiotów powiązanych.

Ustosunkowując się zatem do przedstawionych przez Spółkę stanów faktycznych należy stwierdzić, że:
Ad. 1
Spółka dokonała wykupu pierwotnego bonu dłużnego przeznaczając na ten cel środki własne i uzyskane z emisji nowego bonu dłużnego. W związku z tym wartość dyskonta winna być odniesiona w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Ad. 2
Umorzenie Spółce w dniu wykupu emisji zadłużenia z tego tytułu nie jest równoznaczne z wykupem bonów, w związku z czym wartość dyskonta nie stanowi u emitenta kosztu uzyskania przychodu.
Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów zalicza się m. in. wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy i środków na rachunkach bankowych - w bankach. W związku z tym wartość umorzonego Spóce w dniu wykupu emisji zobowiązania z tytułu bonów dłużnych stanowi przychód emitenta.
Ad. 3
Wartość dyskonta, w przytoczonym stanie faktycznym, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Mamy tu bowiem do czynienia z sytuacją, w której w efekcie nastąpił wykup bonów dłużnych. Emitent bonów dokonał "płatności" pakietem akcji o określonej wartości w wyniku czego nastąpił zwrot wartości nominalnej bonów co jest równoznaczne z ich wykupieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj