Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
II-2/436-18/04
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/436-18/04
Data
2004.09.08



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
lokal mieszkalny
pozwolenie na budowę
ulga podatkowa
zbycie


Pytanie podatnika
Czy ulga z art. 16 ust. 7 ustwy o podatku od spadków i darowizn przysługuje w sytuacji gdy pieniądze pochodzące ze sprzedaży (przed upływem 5 lat) darowanego mieszkania zostaną przeznaczone na rozpoczętą wcześniej budowę domu mieszkalnego?


Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie udzielonej w podatku od spadków i darowizn przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze na zapytanie Podatniczki z dnia 14 kwietnia 2004r.

Z zapytania wynika, że Podatniczka w drodze darowizny otrzymała od rodziców mieszkanie własnościowe, które chce sprzedać przed upływem 5 lat, a uzyskane z tego tytułu pieniądze wydatkowane zostaną w ciągu 6 miesięcy na rozpoczętą budowę domu mieszkalnego, prowadzoną zgodnie z pozwoleniem na budowę. Strona uważa, iż zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje jej ulga.

Stosownie do treści art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Analiza treści powołanego przepisu wskazuje, iż ustawodawca określił dwa warunki, które muszą być spełnione łącznie, aby podatnik, który zbył lokal, co do którego przysługiwała mu ulga z art. 16 nie utracił jej. Pierwszym z tych warunków jest istnienie konieczności zmiany warunków mieszkaniowych uzasadniające zbycie lokalu nabytego z ulgą, drugim natomiast nabycie innego lokalu (budynku) lub pozwolenia na budowę w określonym w ustawie czasie.

Użyte przez ustawodawcę wyrazy nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia, a w szczególności „w ciągu” oznacza konieczność nabycia lokalu lub budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę we wskazanym terminie. Warunek nabycia innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia – jest spełniony, jeśli nabycie to nastąpi w okresie 6 miesięcy licząc od dnia zbycia. Założenie, że nabycie innego budynku lub lokalu albo uzyskanie pozwolenia na budowę może nastąpić w dowolnym momencie, nie później jednak, niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia lokalu do którego przysługuje ulga, przeczyłoby istocie ulgi wynikającej z treści art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie znajduje zastosowania w sytuacji uzyskania pozwolenia na budowę domu w terminie wcześniejszym niż zbycie budynku lub lokalu będącego przedmiotem spadku lub darowizny, do którego przysługuje ulga.

Tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj