Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/59/04/AJ
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/59/04/AJ
Data
2004.11.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
ryczałt ewidencjonowany
stosunek pracy


Pytanie podatnika
Czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można świadczyć usługi dla firmy, w której jestem zatrudniony na etacie, bez utraty prawa do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych?


Z treści Pana zapytania wynika, że zamierza Pan rozpocząć świadczenie usług, polegających na serwisowaniu urządzeń automatyki przemysłowej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy, u którego jest Pan zatrudniony od 1998 r. na podstawie umowy o pracę jako elektronik. Do Pana obowiązków należy serwis i konserwacja maszyn w zakresie elektroniki. Działalność gospodarczą prowadzi Pan od 11 lat, a zatem uważa Pan, że w związku z rozpoczęciem świadczenia usług na rzecz pracodawcy nie utraci Pan prawa do opodatkowania dochodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt. 6 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930) przepisów rozdziału 2, regulującego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym należy przyjąć, że w ramach stosunku pracy wykonuje Pan czynności wchodzące w zakres prowadzonej przez Pana działalności, jednakże nie jest Pan podatnikiem rozpoczynającym działalność samodzielnie lub w formie spółki, gdyż działalność rozpoczął Pan około 11 lat temu, a więc jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia u obecnego pracodawcy. Zatem nie jest Pan podmiotem, którego dotyczy przytoczona wyżej norma art. 8 ust. 1 pkt. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym rozpoczęcie świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy nie może stanowić przesłanki, uzasadniającej utratę prawa do zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem stanowisko zajęte przez Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj