Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP-443-272-1-04
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-272-1-04
Data
2004.10.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
import usług
obowiązek podatkowy
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi elektroniczne
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zakupie usług serwisowych programu komuterowego z Wielkiej Brytanii?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. /.

Spółka w dniu 24 września 2004 r. zwróciła się z pismem do tut. organu podatkowego w sprawie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w związku z zakupem usług serwisowych programu komputerowego z Wielkiej Brytanii . Serwis jest całoroczny oparty na rocznych stawkach konserwacyjnych licencjonodawcy . Kontrahent obciąża Spółkę kwartalnie , wystawiając faktury zawsze w miesiącu poprzedzającym kwartał. Natomiast płatność za ww. faktury przypada w danym kwartale .

Wątpliwości podatnika związane są z prawidłowym ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego od zakupionych usług serwisowych z kraju Wspólnoty Europejskiej .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje :

Od dnia 1 maja 2004 r. w sposób istotny zmieniły się zasady opodatkowania usług. Różnice wynikają przede wszystkim z wprowadzenia szczegółowych zasad określających miejsce ich opodatkowania. Obecnie dla prawidłowego ustalenia podmiotu obowiązanego do naliczenia podatku z tytułu świadczonej usługi, podstawowe znaczenie ma prawidłowe określenie miejsca jej opodatkowania. Zasady określania miejsca opodatkowania usług zawarte zostały w rozdziale 3 (art. 27 i 28 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. nr 54 , poz. 535 . Są one różne, w zależności od charakteru świadczonej usługi. Zdaniem tut. organu podatkowego świadczone dla Spółki usługi serwisowe programu komputerowego mieszą się w definicji usług elektronicznych – art. 2 pkt 26 cyt. ustawy o VAT. Natomiast w świetle art. 27 ust. 3 cyt. ustawy o VAT , w przypadku, gdy usługi elektroniczne są świadczone na rzecz : osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę -miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Jednocześnie, zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Tak więc na nabywcy usługi ciąży obowiązek podatkowy rozliczenia się z podatku od towarów i usług tak jak od importu usług. Obowiązek podatkowy od importu usług powstaje z chwilą wykonania usługi - art. 19 ust. 19 cyt. ustawy o VAT . Wystawienie przez usługodawcę na rzecz usługobiorcy faktury z tytułu wykonanej usługi , rodzi u tego ostatniego obowiązek podatkowy z chwilą jej wystawienia . Wynika to wprost z art.19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT , również wówczas gdy faktura wystawiona zostaje za częściowe wykonanie usługi.- art. 19 ust. 5 ww. ustawy. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności; przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części – art.19 ust. 11 ww. ustawy. Zatem stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj